Ako vybrať okná do Vášho nového domu?
- máj 15, 2016
- Ostatné
- Publikoval admin
- Komentovať
Okná sú jednými z najexponovanejších konštrukčných prvkov každého domu či budovy. Ide o priehľadné časti obvodového plášťa, ktoré pozostávajú z okenného rámu, pohyblivých krídel a sklenenej výplne. Ich správnym naprojektovaním a rozvrhnutím ušetríte veľa energie. Aby ste však dosiahli energetický a finančný efekt, musíte zvoliť okenné rámy s kvalitnou izoláciou a vhodnými parametrami sklenenej výplne spolu s kvalitným odborným osadením.
No neraz sa nevedia zákazníci zoorientovať v spleti čísiel, údajov a parametrov, ktoré sú však veľmi dôležité práve na dosiahnutie vyššie spomenutej efektívnosti a návratnosti vložených peňažných prostriedkov. Prinášame Vám preto článok, ktorý Vám pomôže sa ľahšie zoorientovať ako vybrať okná do Vášho nového domu…
Ako vybrať okná do Vášho nového domu
Nevyhnutná teória k výberu okien
Samozrejme, ak nepatríte medzi odborníkov v danej oblasti, je pochopiteľné, že sa v parametroch okien budete len ťažko orientovať. Aby ste však získali potrebný prehľad pre Vás ako budúceho užívateľa, nezaškodí si prejsť niekoľkými vetami nevyhnutnú teóriu, ktorá Vás nasmeruje tým správnym smerom. Pretože pri výbere kvalitných okien, nestačí vybrať iba farbu a ich veľkosť.
Pri výbere okien sa najčastejšie stretnete s týmito základnými údajmi:
- veľké písmeno U
- skratka τV
- skratka RW
- skratka ilV
Veľké písmeno U predstavuje súčiniteľ prechodu tepla a je vyjadrením množstva tepla (vo Watoch), ktoré prejde cez štvorcový meter okna. Jednoduchšie povedané, čím je hodnota U nižšia, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti okno má. V praxi sa môžete stretnúť aj s označením UW, čo predstavuje súčiniteľ prechodu tepla cez celé okno alebo s označením Ug, čo predstavuje súčiniteľ prechodu tepla len cez zasklenie alebo s označením Ur, čo predstavuje súčiniteľ prechodu tepla cez rám okna.
Skratka τV je svetelný činiteľ prestupu svetla, ktorý udáva množstvo slnečného žiarenia, ktoré okno prepustí do interiéru. Vyjadruje sa v percentách a tento svetelný činiteľ by nemal byť nižší než 60%.
Skratka RW vyjadruje akustický útlm okien. Vypovedá o izolácii proti hluku a udáva sa v decibeloch. Bežné dvojsklo zníži hladinu prichádzajúceho zvuku asi o 32 decibelov (dB), trojsklo môže znížiť túto hladinu až o 50 dB.
Skratka ilV predstavuje škárovú prievzdušnosť. Tá udáva tesnosť okna. Čiže čím nižšiu hodnotu zvolíte, tým menej vzduchu bude prúdiť do miestnosti, tým okno lepšie tesní.
Kroky k výberu správnych okien
Vyššie spomenuté skratky Vám budú slúžiť ako základný návod na selekciu parametrov pri výbere okien. Avšak len tieto parametre Vám nepostačia k ich správnemu výberu. V skratke Vám prinášame preto aj postup jednotlivých krokov, ktorým treba rovnako venovať pozornosť.
1 | Výber materiálu okien
Najčastejšie používanými materiálmi profilov okien sú u nás plast, hliník a drevo alebo ich kombinácia. Každý materiál má svoje vlastnosti a tým spadá aj do inej kvalitatívnej i cenovej kategórie. Svojimi technickými parametrami vplývajú na vlastnosti okna, ako je prechod tepla rámom, konštrukčné i rozmerové možnosti.
Drevo je najdlhšie používaným klasickým materiálom na výrobu okien. Inklinujú k nemu zákazníci, ktorí uprednostňujú prírodné produkty. Výhodou drevených okien je ich pekná, prirodzená štruktúra, výborné tepelnoizolačné vlastnosti a majú nízky koeficient tepelnej rozťažnosti. Nevýhodou drevených okien je z druhej strany vyššia cena a potreba ich pravidelne udržiavať.
Plast je v súčastnosti najviac používaným materiálom pri výrobe okien. Jeho výhodou je odolnosť proti poveternostným vplyvom, mechanická odolnosť, no z druhej strany má svoje limity, čo sa týka konštrukčných rozmerov.
Hliník sa svojimi čistými líniami hlási k modernej architektúre. Jeho výhodou je pevnosť, odolnosť, stabilita a variabilita. Nevýhodou je však vyššia cena.
V dnešnej dobe nie je ničím nezvyčajným kombinácia týchto materiálov, aby sa odstránili ich nedostatky a zároveň sa využili ich pozitíva.
2 | Výber okenného skla
Pri výbere okien myslite aj na parametre skla. Sklo zaberá najväčšiu plochu celého okna a výrazne určuje jeho vlastnosti. Už viete, že súčiniteľ prechodu tepla sa označuje Ug. Čím je táto hodnota nižšia tým je kvalita vyššia. Pri dvojsklách je štandardnou hodnotou Ug ≤ 1,0 W / (m2.K), pri trojsklách je táto hodnota samozrejme nižšia a to Ug ≤ 0,7 W / (m2.K).
3 | Výber kovania
Každé okno, ktoré sa dá otvoriť používa kľučku kovania. Kvalitné kovanie nielen okno bezpečne uzatvára, ale pomáha aj pri bezchybnej manipulácii.
4 | Dvojsklá alebo trojsklá?
Nie vždy je potrebné použitie trojskiel a preto by ste mali zvážiť ich výber aj z tohto pohľadu. Dvojsklá prepustia približne o 11 % viac svetla a o 25 % viac tepelnej energie zo slnečného žiarenia ako trojsklá. No trojsklá majú zas až o 45 % nižšie tepelné straty. Rovnako dôležité je prihliadať aj na akustický útlm okien, teda parameter Rw. Trojsklá síce prepúšťajú menej svetla, tepla a hluku, v zime dochádza k nižším energetickým stratám, no v lete trvá dlhšie, kým sa interiér zahreje.
5 | Spoľahlivý dodávateľ okien
Spoľahlivý dodávateľ okien je zárukou kvalitného partnera, ktorý nielen dodáva kvalitne vyhotovené okná, ale aj ich montáž. Okná patria k najviac namáhaným súčastiam domu. Preto je výber kvalitného dodávateľa na mieste. Spoľahlivý dodávateľ okien sa neorientuje zväčša na cenu okien. Preto aj Vám odporúčame vyberať z dostupných možností nie podľa ceny, ale kvality a referencií. Každý spoľahlivý dodávateľ okien by Vám mal okrem vyššie spomenutých parametrov predložiť certifikáciu a energetický štítok. Podľa zákona Vám musí dodávateľ poskytnúť minimálne 60 mesačnú záruku na okná.
Výber kvalitných okien nestačí na to, aby ste dosiahli maximálny komfort. Správna montáž je nevyhnutná, aby ste predišli napríklad nadmerným kondenzáciám, prípadne zníženiu izolačných vlastností samotných okien.
Na čo ešte nezabudnúť pri výbere okien
Okrem technických parametrov okien a jednotlivých krokov, na ktoré by ste mali dbať sú ešte minimálne dve veci, na ktoré odporúčame dbať v rámci ich plánovania a výberu. Netreba zabúdať na vonkajšiu ochranu okien. A to nielen na ochranu pred hmyzom, ale aj pred slnečnými lúčmi, mrazom, dažďom. Niekedy je obtiažne a často nemožné dodatočne namontovať napríklad exteriérové žalúzie alebo sieťky proti hmyzu. Preto sa Vášho dodávateľa okien pýtajte spoločne s výberom okien aj na tieto súčasti. Vonkajšie žalúzie znižujú nielen prienik svetelných lúčov do interiéru počas letných mesiacov, ale znižujú aj prašnosť, hlučnosť, chránia súkromie, zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti a tým pádom sa podielajú aj na znižovaní nákladov na kúrenie.
Na záver
Na záver už len jednoduchá, ale dôležitá veta. V zásade platí, že aj to najdrahšie okno je iba také dobré, aká kvalitná je jeho montáž!
Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?
Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…
Modulárny dom podľa vlastných predstáv |
|
