Blog o modulárnych domoch

Ako odstrániť rosenie okien?

Rosenie okien je častým problémom v bytoch, ale aj v rodinných domoch. Mnoho ľudí hľadá práve odpoveď nielen na otázku, prečo sa okná rosia, ale aj ako odstrániť rosenie okien? Každopádne rosenie okien je riešiteľným problémom, ale musíte najprv identifikovať príčinu tohto problému…

Ako odstranit rosenie okien

 

Ako odstrániť rosenie okien?

Rosenie okien môže vznikať z vnútornej strany okien v interiéri a taktiež z vonkajšej strany v exteriéri.

Rosenie okien z vonkajšej strany je dôkazom toho, že Vaše okná dobre izolujú. Voda na vonkajšej strane okna sa vyzráža v prípade, že vonku je vysoká vlhkosť vzduchu. Rosenie okien z vonkajšej strany nie je problémom, je to skôr dokazom voľby kvalitných okien.

Naopak rosenie okien z vnútornej strany prináša negatíva a môže vznikať z viacerých príčin.

V prípade, že sa Vám rosia okná v interiéri, je to znamenie, že nie je všetko v poriadku s mikroklímou vo Vašom príbytku. Dlhodobá kondenzácia vlhkosti na skle okien vedie k rôznym ochoreniam, alergiám a v neposlednom rade k vzniku plesní.

Najčastejšie sa okná zarosujú v kuchyni a kúpeľni, kde je vlhkosť vyššia, no taktiež sa okná rosia aj v spálni vydychovaným vzduchom človeka najmä počas noci.

 

Čo má vplyv na rosenie okien?

  • vysoká vlhkosť vzduchu v interiéri
  • zlé vetranie a prúdenie vzduchu v interiéri
  • nízka vonkajšia teplota oproti vnútornej teplote
  • nízka kvalita okien a ich izolácie

 

Čo pomôže proti roseniu okien?

  • pravidelné a dostatočne intenzívne vetranie
  • výber a montáž kvalitných okien s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami

 

Pravidelné a intenzívne vetranie sa dá zabezpečiť inštaláciou rekuperačných jednotiek, ktoré sami dokážu regulovať nielen teplotu a relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti, ale taktiež Vám pomôžu ušetriť financie na vykurovanie. Vy pritom nemusíte myslieť na otváranie okien. Rekuperačné jednotky sami regulujú prietok vzduchu z interiéru do exteriéru a naopak. Ak Vás zaujíma téma vetrania, môžete si prečítať náš článok “Viete ako správne vetrať?“.

Druhým a taktiež veľmi dôležitým je výber a montáž kvalitných okien s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Na oknách sa neoplatí šetriť. Nemôžete očakávať od lacných okien, že budú dobre izolovať a zároveň budú predchádzať roseniu.

Na rosenie skla má zásadný vplyv taktiež povrchová teplota okna. Logicky, ak je teplota okna nízká, rosia sa viac. Inak sa správajú okná s dvojsklom a v trojskle. Potrebujete rady, ako vybrať okná do Vášho nového domu? Prečítajte si náš článok s tipmi a radami tu.

 

Na záver

Rosenie okien je problém, ktorému sa dá predchádzať už pri plánovaní a výbere samotných okien. Aby ste však nemuseli myslieť na pravidelné manuálne vetranie, odporúčam do Vášho domu inštalovať vyššie spomenuté rekuperačné jednotky s automatizovaným regulovaním. Predídete tak nielen roseniu okien, ale zabezpečíte ideálnu klímu v dome pre Vás a Vašu rodinu.

 

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Ako odstrániť rosenie okien?
Autor
Popis
Viete prečo sa okná rosia a ako odstrániť rosenie okien? Príčin môže byť viacero, najprv treba identifikovať možné dôvody. V článku nájdete viac informácií...

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu