Ušetrite peniaze so svetlovodom aj Vy!
- november 6, 2016
- Ostatné
- Publikoval admin
- Komentovať
Viete čo je svetlovod a na čo sa používa?
Svetlovod slúži na privedenie prirodzeného denného svetla na miesta v dome, kde by ste inak museli počas dňa svietiť svietidlom.
Najčastejšie býva svetlovod inštalovaný na chodby, schodiská, do šatníkov a na toalety, prípadne do kúpeľní bez okien. Presvetlenie obytného priestoru pozitívne vplýva na naše zdravie, čím sa zabezpečuje prirodzenejšie a komfortnejšie bývanie, zároveň šetríte náklady na elektrickú energiu.
Ušetrite peniaze so svetlovodom aj Vy a zabezpečte pre svoju rodinu zdravší domov!
Ušetrite peniaze so svetlovodom aj Vy!
Svetlovod je jednoduché zariadenie, ktoré má za úlohu priviesť dostatočné množstvo denného svetla zo strechy, prípadne z fasády domu do miestnosti, v ktorej nie sú okná alebo strešné svetlíky.
V súčasnej dobe, kedy často trávime čas v uzavretých priestoroch je svetlovod ideálnym pomocníkom pre naše zdravie. Ovplyvňuje totiž celkovú pohodu človeka, kvalitu jeho života, spánku aj jeho výkonnosť.
Určite poznáte na sebe, že sa Vám oveľa ľahšie pracuje a máte viac energie, keď je vonku jasné a slnečné počasie, ako keď vonku prší a je zamračené. Nižšou intenzitou prirodzeného svetla klesá prirodzene aj naša výkonnosť a nálada. Ak máte dostatok prirodzeného svetla v dome, i keď len na chodbe, ktorou prechádzate, Váš organizmus sa prirodzene nastaví na lepšie fungovanie. A práve svetlovod Vám pri zdravšom fungovaní pomôže predchádzať rôznym ochoreniam, akými je únava, stres, napätie, zníženie výkonnosti, prípadne až depresia.
Svetlovod privádza prirodzené denné svetlo dokonca aj vtedy, keď je vonku zamračené počasie. V prípade použitia dodatočného svetelného zdroja na difúzore je možné svetlovod použiť aj večer ako svietidlo.
Svetlovod a jeho zloženie
Už sme si povedali, na aký účel svetlovod slúži a ako pozitívne vplýva na naše zdravie. Teraz si predstavíme jednotlivé komponenty, z ktorých sa svetlovod skladá. Nižšie pripájam aj jednoduchú schému, ktorá vysvetľuje princíp fungovania samotného svetlovodu.
Svetlovod sa skladá z troch komponentov. Na streche alebo fasáde sa inštaluje štvorcový rám s pevným sklom alebo kopula. Na privedenie svetla medzi exteriérom a interiérom slúži pevný tubus, ktorého povrchová úprava umožňuje priviesť čo najviac získaného svetla do difúzora. Difúzor je inštalovaný na strope interiéru a slúži ako rozpytlovač svetla. Má za úlohu rovnomerne rozptýliť privedené svetlo do celej miestnosti.
Strešná kopula sa vyrába buď z plastu alebo zo skla. Plastové kopule sú menej kvalitné a po čase dochádza k zožltnutiu ich povrchu, čím znižujú priepustnosť svetla až o 50 %. Plast je veľmi pružný materiál, náchylný k poškriabaniu a nie je odolný voči UV žiareniu. Z druhej strany má výhodu, že je lacnejším variantom, než sú tie sklenené. Sklenené kopule sú väčšinou z krištálového skla, ktoré je odolné voči poškribaniu a má výbornú svetelnú priepustnosť svetla. UV žiarenie nemá na krištálové sklo vplyv, rovnako ani ostatné poveternostné vplyvy. Ich nevýhodou je však vyššia cena.
Povrch tubusu svetlovodu býva z hliníku. Lacnejší variant je pevný tubus v hliníku s nalepeným lepidlom na tento hliníkový povrch. Má vysokú odrazivosť, skoro 100 %. Lenže odráža iba určité farby zo spektra denného svetla a zároveň má nízku smerovú odrazivosť, niekde na úrovni 50 % pod uhlom 45°. Má aj nižšiu životnosť. Drahší variant pevného hliníkového tubusu je vyrobený chemickým naparovaním vo vákuu, kde sa používa niekoľko vrstiev povrchu. Tieto tubusy odrážajú až 98 % z celkového spektra farieb. Sú odolné voči zmenám teplôt a vlhkosti vo vnútri tubusu.
Difúzer, alebo inak povedané rozptylovač svetla sa vyrába v plastovom alebo sklenenom prevedení. Rozdiel medzi nimi je rovnaký ako pri strešných kopuliach. Určite odporúčam vyberať sklo, aj keď ide o drahší variant a vyššie počiatočné náklady.
Kde umiestniť svetlovod?
Strešnú kopulu alebo štvorcový rám so sklom je optimálne umiestniť na streche a to na južnú alebo juhozápadnú svetovú stranu.
Najviac svetla prepustí svetlovod vtedy, keď je namontovaný kolmo na podlahu. Často sa však musí použiť viacero kolien, ktoré nasmerujú svetlo zo strechy na požadované miesto v interiéri. Intenzita svetla každým kolenom a predlžovacím dielom klesá.
Svetlovod je možné osadiť nielen do novostavby, ale aj do staršieho domu, ak to samozrejme umožňuje stavba.
Na záver…
Rozhodli ste sa, že by ste chceli svetlovody nainštalovať aj vo Vašom dome? Žiaden problém, ale inštaláciu nechajte radšej na odborníkov! Tí vedia presne, aký pracovný postup zvoliť, aby neporušili izoláciu strechy a aby eliminovali tepelné mosty, ktoré často neodbornou montážou vznikajú. Neodborným zásahom by ste po čase museli riešiť nielen presakovanie vody cez strop, ale aj následné plesne a dodatočné náklady súvisiace s opravou a maľovkou.
Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?
Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…
Modulárny dom podľa vlastných predstáv |
|