Blog o modulárnych domoch

Viete ako správne vetrať?

Rýchle vetranie otvorením okna na niekoľko minút sa môže zdať na prvý pohľad ekonomické. Veď sa iba rýchlo “vymení” vydýchaný vzduch za čerstvý z vonka a potom zavriem okno. No opak je pravdou.

Ide o najdrahší spôsob vetrania! Výmena vzduchu prebehne síce rýchlo, ale zohriaty vzduch z interiéru vypustíte von rovnako rýchlo. Takýmto spôsobom vetrania vpustíte do interiéru okrem čerstvého vzduchu aj nechcený prach, peľ, prípadne hmyz a podobne.

V dnešnej dobe neustále narastajúcich nákladov na energie, nie je vetranie oknom vyhovujúce a preto je potrebné zabezpečiť ekonomickejšiu a zdravšiu výmenu vzduchu. Ale viete ako správne vetrať?

Rekuperacia vzduchu

Viete ako správne vetrať?

 

Pokiaľ chcete znížiť náklady na energie, je potrebné, aby Vaša nehnuteľnosť disponovala riadeným vetraním. Riadené vetranie alebo inak povedané, rekuperácia vzduchu, dávkuje vzduch podľa potreby. Rekuperačná jednotka kontroluje koncentráciu oxidu uhličitého a relatívnu vlhkosť v interiéri a to bez poveternostných vplyvov z exteriéru.

Ľudský život je závislý na príjme kyslíku. Vo vzduchu sa ho nachádza približne 21 %, dusíku 78 %, argónu menej ako 1 % a oxidu uhličitého 0,033 %. Ostatné plyny sú vo vzduchu zastúpené iba v 0,002 %.

V uzavretých miestnostiach a budovách sa však tieto parametre radikálne menia. Vzduch v interiéri je ovplyvňovaný nielen ľuďmi a zvieratami, ale aj rastlinami a stavebnými materiálmi použitými v dome. Najmä produkcia oxidu uhličitého, spotreba kyslíku a produkcia vlhkosti znižujú percento kyslíku v uzavretom priestore. Čím menší je priestor, tým rýchlejšie sa kyslík spotrebováva a tým rýchlejšie narastá koncentrácia nebezpečného oxidu uhličitého.

S vysokým obsahom oxidu uhličitého úzko súvisí aj vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Tá je produkovaná nielen dýchaním osôb vyskytujúcich sa v interiéri, ale aj sprchovaním, sušením prádla, varením, polievaním kvetov a dokonca aj vonnými osviežovačmi vzduchu.

Optimálna vlhkosť vzduchu v uzavretej miestnosti je v rozmedzí 40 až 60 %. Nižšia vlhkosť vytvára suchý vzduch, vyššia zas bude viesť k tvorbe plesní a k zdravotným problémom, akými sú alergie, astma a podobne.

Každý z nás pozná kedy je vzduch “vydýchaný”. Stáva sa to najmä v ranných hodinách pri zatvorenom okne a pri zatvorených dverách do spálne. Otvorenie okna a rýchle vyvetranie nie sú práve tým najlepším spôsobom výmeny vzduchu. Takýmto vetraním, hlavne v zime, docielite iba vyššie náklady na vykurovanie, pretože sa vzduch rýchlo v miestnosti ochladí a Vy znova môžete zapnúť kúrenie.

Prečo použiť rekuperáciu aj vo Vašom dome?

 

Rekuperácia vzduchu

Dôvodov použitia rekuperácie vzduchu je hneď niekoľko, ale povedzme si najprv, čo vlastne rekuperácia vzduchu je.

Rekuperácia je definovaná ako spätné využitie tepla z odvádzaného vzduchu.

Rekuperačné jednotky nasávajú vydýchaný/odvádzaný vzduch z interiéru a zároveň čerstvý/privádzaný vzduch z exteriéru. Čerstvý vzduch pritom vo vnútri rekuperačnej jednotky preberie teplo z vydýchaného vzduchu a “preženie” ho cez filter, ktorý ho zbaví prachu. Ochladený vydýchaný vzduch je vypustený do exteriéru a ohriaty čerstvý vzduch vypustí jednotka do interiéru.

Viete ako spravne vetrat

Jednoduchý systém, ktorý však vykoná veľa pozitívneho pre Vás a Vašu domácnosť.

Rekuperačná jednotka je investíciou nielen do zdravia Vašej rodiny, ale aj do pohodlia bývania. Použitím rekuperačnej jednotky zabezpečíte pre Vašu rodinu čistý, filtrovaný vzduch a znížite zároveň aj náklady na vykurovanie.

Pri použití rekuperačnej jednotky nemusíte myslieť na vetranie, lebo celé vetranie prebieha automaticky podľa potreby. Rekuperácia vzduchu umožňuje plne automatizovanú a optimálnu výmenu vzduchu s minimálnymi tepelnými stratami.

Pýtate sa, ako to je možné? Prečítajte si výhody rekuperácie vzduchu nižšie…

 

Výhody rekuperácie vzduchu

  1. úspora nákladov na vykurovanie
  2. automatizovaný neustály prísun čerstvého vzduchu bez otvárania okien
  3. zlepšenie kvality vzduchu v interiéri
  4. filtrácia vzduchu od prachu a pelu
  5. odstránenie prebytočnej vlhkosti
  6. zabraňuje tvorbe plesní a baktérií
  7. predlžuje životnosť okien a stavby
  8. nemusíte myslieť na to, či náhodou nebude pršať, lebo ste ponechali otvorené okná
  9. vetranie prebieha aj vtedy, keď nie ste doma

 

Na záver…

Rekuperačná jednotka je síce nákladnejšou investíciou v počiatku, no neskôr prináša okrem vyššie spomenutých výhod, aj ušetrenie financií na odpudzovačoch hmyzu, filtroch, čističkách vzduchu, rôznych prístrojoch na odvlhčovanie a prispieva k zdravšiemu spánku a fungovaniu v dome.

Rekuperačné jednotky majú však zmysel iba vtedy, ak je Vaša stavba dobre odizolovaná, zateplená, s dobre tesniacimi oknami a vchodovými dverami.

Naše modulárne domy tieto veľmi dôležité parametre spĺňajú do poslednej bodky! Viac o ich zateplení sa dozviete tu.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Viete ako správne vetrať?
Autor
Popis
V dnešnej dobe neustále narastajúcich nákladov na energie, nie je vetranie oknom vyhovujúce a preto je potrebné zabezpečiť ekonomickejšiu a zdravšiu výmenu vzduchu. Ale viete ako správne vetrať?

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu