Blog o modulárnych domoch

Zateplenie fasády modulárnych domov

V posledných rokoch sa venuje otázke zateplenia fasády domov dostatočne veľká pozornosť. Zatepľovanie fasád neprebieha iba na starších domoch a budovách, no taktiež na tých nových.

Dôvodov, prečo dochádza k zatepľovaniu fasád je hneď niekoľko. V zime pomáha zateplenie znížiť tepelné straty a znížiť tak náklady na vykurovanie, a v lete pomáha ochrániť interiér pred zbytočným prehrievaním, čím sa znižujú náklady na samotné chladenie.

Konkrétne na zateplenie fasády modulárnych domov naša spoločnosť používa prevažne polystyrén, ktorý je za tie roky overným izolantom. Neustále sa jeho vlastnosti vylepšujú a zatiaľ nemáme dôvod meniť tento overený izolant za iný. Avšak dostupných na našom trhu je viacero alternatív, ktoré si postupne predstavíme…

Zateplenie fasady modularnych domov

 

Zateplenie fasády modulárnych domov

 

Tak ako pri iných materiáloch, rovnako aj pri výbere izolácie domu je nutné venovať pozornosť vlastnostiam zatepľovacieho materiálu, ktorý by ste chceli použiť vo Vašom novom dome.

Každý typ izolácie má svoje výhody i nevýhody a rôzne tepelnoizolačné vlastnosti. Preto nie je možné výber izolácie zovšeobecniť a povedať: “toto je univerzálna izolácia vhodná pre všetky typy stavieb”.

Nejdem Vás trápiť zložitými poučkami, vzorcami atď.. Avšak k pochopeniu problematiky je potrebné poznať aspoň základné parametre, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať.

Hlavným tepelnoizolačným parametrom je súčiniteľ tepelnej vodivosti (λ), ktorý definuje výkon, ktorý prejde každým štvorcovým metrom dosky s hrúbkou 1 meter, pričom jedna strana má teplotu o 1 K vyššiu ako druhá. Zjednodušene povedané, čím nižšie hodnoty súčiniteľu tepelnej vodivosti (λ) má daná izolácia, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti dosahuje. Okrem súčiniteľa tepelnej vodivosti, treba dbať aj na správnu hrúbku izolácie, objemovú hmotnosť a mernú tepelnú kapacitu, od ktorých závisí schopnosť zatepľovacieho materiálu akumulovať teplo.

Na Slovensku a vo svete existuje množstvo rôznych izolácií na zatepľovanie fásad. Neustále sa zdokonaľujú a prichádzajú nové a nové. V tomto článku Vám predstavím najviac používané v našich končinách, ktoré sú overené časom a ich samotnou kvalitou.

 

Zateplenie fasády polystyrénom

Polystyrénové zateplenie patrí na Slovensku spolu s minerálnou vlnou k najpoužívanejším izoláciám fasád. Používa sa expandovaný penový polystyrén, označovaný aj ako EPS a extrudovaný polystyrén, označovaný ako XPS, prípadne styrodur.

 

Zateplenie fasady polystyrenom

EPS polystyrén

EPS polystyrén sa vyrába polymerizáciou styrénu, získavaného z ropy. Väčšinou ho poznáme v bielej farbe, ktorý je najbežnejší, drahšie sú sivé s obsahom grafitu, ktorý má pri rovnakej hrúbke až o 25 % lepšie izolačné vlastnosti. Z druhej strany je drahší a nevýhodou je ochrana pred priamym slnečným žiarením, aby nedošlo k jeho deformácii a následnému poškodeniu a znefunkčneniu zateplenia. EPS sa používa na zateplovanie stien, striech a podláh.

Výhodou EPS je nízka hmotnosť, jednoduchá montáž, nízka nasiakavosť a 100 % recyklovateľnosť.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti EPS polystyrénu je λ = 0,031 až 0,040 W / (m . K)

 

XPS polystyrén

XPS polystyrén sa používa na miesta, kde sú vysoké nároky na vlhkosť a tlak. Najčastejšie sa používa ako izolácia v spodnej soklovej časti stavby a tam, kde stavba prichádza do kontaktu s pôdou, prípadne na konštrukčné prvky, akými sú prístrešky, kde sú zas vyššie poveternostné vplyvy, akými je voda, mráz, sneh… Zvykne sa využívať aj ako izolácia v horizontálnej polohe, napríklad ako izolácia pod terasové dosky.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti XPS polystyrénu je λ = 0,034 až 0,040 W / (m . K)

 

Od 01.01.2016 platí tepelnotechnická norma, ktorá udáva minimálnu hrúbku EPS od 130 do 170 mm, aby sa zabezpečila úroveň ultranízkoenergetickej náročnosti stavby. Naše modulárne domy sú zatepľované vo väčšine prípadov polystyrénom o hrúbke 200 mm, nielen kvôli tepelnoizolačným vlastnostiam, ale aj pre zachovanie čistej línie a zapracovaniu kastlíkov na exteriérových žalúziách pod zateplením, ktoré sú tým pádom schované a nerušia vizuálny dizajn domov :)

Od 01.01.2021 bude na dosiahnutie domov s takmer nulovou spotrebou energie nutné používať izoláciu minimálne 200 až 250 mm. Čiže už v tomto momente spĺňame technickú normu, ktorá príde do platnosti za 5 rokov!

 

Zateplenie fasády minerálnou vlnou

Minerálnu vlnu poznáme v podobe kamennej minerálnej vlny a sklenej minerálnej vlny.

 

Zateplenie fasady mineralnou vlnou

Kamenná minerálna vlna

Kamenná minerálna vlna obsahuje čadič, má malú tepelnú rozťažnosť a preto je dobrým izolantom nielen v zime, ale aj v lete. Nepohlcuje vlhkosť a vďaka väčšej objemovej hmotnosti si zachováva svoju hrúbku.

Výhodou kamennej minerálnej vlny je jej dobrá akustická a protipožiarna vlastnosť.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti kamennej minerálnej vlny je λ = 0,034 až 0,042 W / (m . K)

 

Sklená minerálna vlna

Sklená minerálna vlna obsahuje kremík s rôznymi prímesami spolu z drveného recyklovaného skla.

Výhodou sklenej minerálnej vlny je jej vysoká protipožiarna bezpečnosť a tvarová stálosť.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti sklenej minerálnej vlny je λ = 0,034 až 0,042 W / (m . K)

 

 

Zateplenie fasády penovým polyuretánom PUR alebo PIR

 

Zateplenie fasady penovym polyuretanom pur

Penový polyuretán PUR

Penový polyuretán PUR sa vyrába v podobe tuhých dosiek alebo peny. Rovnako ako polystyrén, vyrába sa z ropy.

Výhoda PUR penového polyuretánu je vo vysokej odolnosti voči nízkym a aj vysokým teplotám. PUR je odolný voči hnitiu, plesni a nerozpadáva sa.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti penového polyuretánu PUR je λ = 0,023 až 0,032 W / (m . K)

 

Penový polyuretán PIR

Penový polyuretán PIR je novším typom penového polyuretánu PUR a má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti penového polyuretánu PIR je λ = 0,021 až 0,027 W / (m . K)

 

 

Zateplenie fasády drevovláknitou izoláciou

Zateplenie fasady drevovlaknitou izolaciou

Drevovláknitá izolácia patrí k ekologickým materiálom. Vyrába sa z jemných vlákien mäkkého dreva s prímesou prírodných živíc, parafínov a vodoodpudivých látok. Drevovláknitá izolácia sa používa vo forme dosiek s rovným alebo profilovaným okrajom.

Výhodou drevovláknitej izolácie je schopnosť prepúšťať vodnú paru, čo je vhodné pri difúzne otvorených konštrukciách, najmä pri drevostavbách.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti drevovkláknitej izolácie je λ = 0,038 až 0,050 W / (m . K)

 

Zateplenie fasády penovým sklom

Zateplenie fasady penovym sklom

Penové sklo patrí taktiež k ekologickým materiálom. Vyrába sa z recyklovaného skla. Väčšinou sa používa vo forme dosiek.

Výhodou penového skla je dlhá životnosť, vysoká odolnosť voči vode a tlaku. Penové sklo je vhodné na izolovanie odvetraných fasád.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti penového skla je λ = 0,036 až 0,048 W / (m . K)

 

Zateplenie fasády slamou

Zateplenie fasady slamou

Zateplenie domu slamou nie je veľmi využívanou formou zatepľovania, no je dostupným riešením najmä z hľadiska ceny.

Výhodou zateplenia fasády slamou je okrem ceny aj dobrá tepelná a zvukovoizolačná vlastnosť. Z druhej strany nevýhodou tohto spôsobu zatepľovania je prácna montáž.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti slamy je λ = 0,052 až 0,080 W / (m . K)

 

Zateplenie fasády ovčou vlnou

Zateplenie fasady ovcou vlnou

Ovčia vlna pohlcuje škodliviny z interiéru a pri chemickej úprave dokáže odolať aj biologickým škodcom. Dokáže vhodne regulovať vlhkosť v interiéri a má vyššiu protipožiarnu odolnosť.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti ovčej vlny je λ = 0,034 až 0,040 W / (m . K)

 

Zateplenie fasády z konope

Zateplenie fasady z konope

Izolácia z konope je odolná proti škodcom, plesni a vlhkosti. Výborne izoluje v zime aj v lete.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti konope je λ = 0,035 až 0,050 W / (m . K)

 

Na záver…

Naša firma kladie vysoký dôraz nielen na kvalitu zateplenia, ale rovnako aj na kvalitu celkovej realizácie a prevedenia stavby. Vzhľadom na paronepriepustnú stavbu našich modulárnych domov sa nám osvedčilo v praxi polystyrénové zateplenie, ako najlepšia voľba spomedzi vyššie spomenutých.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Zateplenie fasády modulárnych domov
Autor
Popis
Na zateplenie fasády modulárnych domov používa naša spoločnosť prevažne polystyrén, ktorý je za tie roky overným izolantom. Existujú však aj iné izolácie, o ktorých si môžete prečítať v našom článku

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu