Blog o modulárnych domoch

Obývacia izba a jej zariadenie

Stojíte pred dilemou, ako zariadiť obývaciu izbu vo Vašom novom domčeku?

Otázka by však nemala byť postavená iba v duchu, aké farebné prevedenie stien zvolíte, aké podlahy a akú skriňovú zostavu zakúpite pre svoju novú obývačku.

Mali by ste sa v prvom rade zamyslieť nad tým, aký životný štýl vyznávate so svojou rodinou, pretože obývacia izba a jej zariadenie by predovšetkým mali vychádzať z tejto základnej, ale veľmi dôležitej skutočnosti! Predsa len v nej budete tráviť väčšinu voľného času. Poďme teda od začiatku…

Obývacia izba

 

Obývacia izba a jej zariadenie

Ak si na 100% ujasníte Vaše predstavy, v akom duchu by mala byť riešená obývačka, môžete prejsť základnými bodmi, ktoré sú dôležité, aby ste sa v nej cítili dobre a zároveň, aby splnila aj účel, na ktorý je určená.

 

Funkčnosť obývacej izby

Okrem vyššie spomenutého, že obývacia izba slúži na oddych, slúži taktiež na spoločné stretnutia s ostatnými členmi rodiny, priateľmi a známymi. Preto si dobre premyslite, akú funkciu má spĺňať. Inak sa zariaďuje obývačka pre mladých ľudí, inak pre rodinu atď.

Z funkčného hľadiska treba brať do úvahy hlavne dispozičné riešenie, veľkosť obývacieho priestoru a osobné preferencie každého člena domácnosti.

Obývacia izba totiž môže slúžiť nielen na oddych, ale zároveň môže ponúkať pracovný priestor a taktiež aj priestor jedálne, ktorý je často preferovaný v prípade mladých ľudí.

Nezabúdajte však na prirodzenú logickú nadväznosť jednotlivých prvkov v obývacom priestore. Ich rozmiestnenie je veľmi dôležité, aby ste mali voľný a prirodzený pohyb pri prechode miestnosťou bez presúvania či už stolíka, stoličiek alebo iných prvkov.

 

Umiestnenie obývacej izby a jej optimálna veľkosť

V prípade rodinného domu by mala byť obývacia miestnosť orientovaná na slnečnú svetovú stranu, teda najideálnejšie na južnú, prípadne juhozápadnú alebo západnú svetovú stranu.

Zväčša obývačka predstavuje v dome najväčšiu miestnosť a ideálne by mala byť prepojená alebo v tesnej blízkosti kuchyne spolu s východom na terasu.

Aby ste sa v priestoroch obývačky necítili skľúčene, ale komfortne, mala by mať rozlohu aspoň 18 m2. Šírka miestnosti by mala byť minimálne 3 až 3,5 metra a jej dĺžka by ideálne mala mať 2,5 násobok výšky. Čiže, ak máte strop 2,60 m, dĺžka by mala mať aspoň 6 až 6,5 metra.

 

Dizajn obývačky

Čo sa týka zariaďovania obývačky, mali by ste vychádzať zo štýlu, ktorý preferujete. Ak preferujete moderný dizajn, budete zrejme inklinovať k minimalistickému zariadeniu. Ak preferujete klasiku, zas budete voliť iný nábytok, farebné prevedenie a použité materiály.

Tak ako sme písali v našom článku interiérová stena rodinného domu, môžete steny riešiť nielen viacerými materiálmi, ale aj farebným prevedením. Nezabúdajte však na to, že obývacia miestnosť slúži hlavne na oddych a preto by v nej nemala byť každá stena inou farbou, prípadne obložená iným materiálom (drevo, kameň, maľovka…) atď.

Ak zvolíte maľovku, neodporúčame používať krikľavé farby. Napríklad červená farba je agresívna a podvedomo vo Vás podmaňuje nekľud a horlivosť. Naopak smotanová či biela farba sú neutrálne a pôsobia upokojujúco a ukľudňujúco. V prípade maľovky môžete využiť riešenie priestoru tak, že tri steny budú rovnaké napr. v bielej farbe a hlavnú stenu, kde je umiestnený televízor a skrinky riešiť inou farbou alebo použitím kameňa, dreva atď. Majte však na zreteli, že použitie tmavej farby opticky zmenšuje priestor, naopak svetlejšia farba priestor opticky zväčšuje. Na výber je množstvo materiálov a farebných prevedení. Je len na Vás aké zvolíte :)

 

Podlahy v obývačke

Tak ako aj v prípade farebnosti stien či použitých materiálov je vhodnejšie použiť teplejšie materiály a aj teplejšie farby. Také, ktoré na pohľad a dotyk pôsobia teplejšie. Neodporúčame do obývacej miestnosti dávať podlahu z keramickej dlažby, pvc alebo kameňa.

Najideálnejšie je použitie prírodných materiálov, akými sú drevené parkety, prípadne použitie kvalitnej laminátovej podľahy.

V sedacej časti a pod stolíkom môžete zvoliť vkusný koberec, ktorý daný priestor zútulní a opticky zväčší.

Obývacia izba

 

Sedenie v obývacej izbe

Typ sedenia, farebné prevedenie a použité materiály rovnako, ako v prípade stien či podláh, predstavujú dôležitú súčasť obývačky. Sedenie totiž výrazne ovplyvňuje atmosféru a na prvý pohľad určuje životný štýl, aký preferujú jej majitelia.

Sedenie má v obývačke spĺňať nielen funkčnosť, ale dopriať aj komfort pre svojich užívateľov. Samozrejme inak sa dá zariadiť obývačka, ktorá má rozlohu 20 m2, ako obývačka, ktorá poskytuje priestor 50 m2. Pri výbere sedačky a sedenia treba brať do úvahy priestorové možnosti, aby sa medzi jednotlivými sedacími prvkami vytvoril dostatok priestoru na komfortné používanie.

V prípade, že Váš dom nedisponuje hosťovskou izbou, odporúčame zvoliť rozkladací gauč s úložným priestorom. V prípade návštevy, ju môžete kľudne pohostiť a môže v pohode prespať do ďalšieho dňa.

 

Odkladací priestor v obývačke

Moderne riešené obvývačky preferujú v dnešnej dobe minimum nábytku. Lenže aj v prípade minimalizmu, je potrebné vyriešiť odkladací priestor, prípadne priestor na vykladanie osobných vecí. Prvky, ktoré budú umiestnené na skrinkách vytvárajú spoločne jeden celok.

Majte na zreteli, že čím jednoduchší štýl zvolíte o to viac vyniknú dekoratívne prvky. V súčasnosti nie sú preferované obývačkové zostavy na celú stenu, ako tomu bolo v minulosti. Menšie skrinky, poličky a vkusne zvolené dekoratívne prvky vytvárajú moderný vzhľad obývačky.

 

Osvetlenie obývacej miestnosti

Vzhľadom na to, že najväčšie trávenie času v dome prebieha v obývacej miestnosti, mali by ste myslieť aj na osvetlenie. Iné svetlo potrebujete pri čítaní a iné pri pozeraní televízie alebo pri relaxovaní. Preto by ste mali vytvoriť viac zón osvetlenia.

Centrálne osvetlenie by malo byť situované nad stolíkom, ktoré môže byť doplnené doplnkovým osvetlením, napríklad stojanovým, ktoré môže slúžiť pri čítaní.

Čo sa týka osvetlenia, mali by ste voliť teplejšie farby, rovnako ako v prípade farebnosti stien. Zvážiť by ste mali možnosť nastavenia intenzity osvetlenia. Rôzna intenzita svetla je z funkčného hladiska na nezaplatenie. Inú intenzitu využijete pri iných činnostiach a rovnako aj podľa aktuálnej nálady.

 

Na záver

Vyššie spomenuté body, sú len základným návodom, na ktoré by ste mali klásť najväčšiu pozornosť. Obývací priestor, tak ako aj ostatné miestnosti v dome zariaďujte s citom a vkusne. Ak nemáte predstavivosť, ale túžite po peknom a útulnom priestore, stačí osloviť interiérového architekta, ktorý Vám pomôže na základe osobných preferencií a životného štýlu zariadiť obývačku presne podľa Vašich predstáv.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Obývacia izba a jej zariadenie
Autor
Popis
Aký životný štýl vyznávate so svojou rodinou? Pretože obývacia izba a jej zariadenie by predovšetkým mali vychádzať z tejto veľmi dôležitej skutočnosti.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu