Blog o modulárnych domoch

Interiérová stena rodinného domu

V minulom článku moderná fasáda domu v 21. storočí sme Vám priblížili najčastejšie riešenia fasády domov, teda externej strany domu a dnes by sme Vám radi priblížili tú vnútornú stranu. Interiérová stena rodinného domu a jej povrchová úprava môže mať rôzne riešenia a prevedenia. Použité materiály a povrchová úprava určia jednoducho charakter celého obytného priestoru. Na výber máte z mnohých povrchov od priemyselných až po prírodné motívy. Začnime najprv od klasiky…

 

Interiérová stena rodinného domu

Stierka a maľovka

Stierka malovka

V závislosti od použitých materiálov pri výstavbe stien sa používajú aj rôzne povchové úpravy vnútorných stien domu. V prípade murovaného domu sa obyčajne nanáša hrubovrstvová vápenno-cementová omietka vo vrstvách hrubých 1 až 2 cm. Pri montovaných domoch, modulárnych domoch atď. sa používajú zväčša tenkovrstvové omietky a stierky v hrúbke niekoľkých milimetrov. Tieto sa však používajú iba na dokonale rovný podklad alebo prípadne pri záverečnej vrstve omietky. Odstraňujú rôzne nerovnosti a prípadné praskliny, ktoré by aj po nanesení maliarskej farby boli viditeľné a nepôsobili by dobre. Čiže na odstránenie vzniknutých nezrovnalostí sa používajú stierky vo väčšine prípadov so sadrovým základom. Po vyschnutí, ktoré väčšinou trvá 24 hodín, je možné aplikovať maliarsku farbu podľa vlastného výberu či preferencií.

Aj v dnešnom pestro farebnom svete sa však nájdu mnohí zástancovia sneho bielej farby, na ktorú nedajú dopustiť. Jej čistota je skvelou voľbou a nič ňou nepokazíte. Ak však radi experimentujete, môžete využiť kombináciu farieb a bielu kombinovať s inou farbou. Jedna stena v miestnosti môže byť smotanová, ostatné zas biele a podobne. Na výber je nekonečné množstvo odtieňov farieb, ich jasu, intenzity, lesku atď.

 

Drevený obklad steny

Dreveny obklad steny

Drevo rovnako ako stierka a maľovka patrí medzi staré osvedčené klasiky. Dôvodom, prečo ho nevytlačili novšie trendy je jeho prirodzený vzhľad, kvalita a hlavne pocit tepla, ktorý vizuálne prináša. Pri aplikácii dreveného obkladu je veľmi dôležité dbať na správne prúdenie vzduchu a odvod vlhkosti. Nie je vhodné ho montovať priamo na stenu, ale mali by ste ho montovať na montážne rámiky, aby vznikla medzera aspoň 2 – 3 cm, aby sa zabezpečila priedušnosť stien.

Najčasjtešie používaným druhom dreva je borovica, smrek a jedľa. Ak by ste radi volili exotickejšie drevo môžete siahnuť po tíku alebo dubovom dreve.

Rovnako, ako pri použití dreveného obkladu v exteriéri, tak aj drevo v interiéri potrebuje pravidelné ošetrovanie, aby ste zachovali jeho prirodzenú krásu a zvýšili tak jeho odolnosť. Postupom času aj drevo v interiéri stráca svoju prirodzenú farbu a lesk a preto je ho potrebné ošetrovať.

 

Kamenný obklad steny

Kamenny obklad steny

Kameň patrí tiež medzi klasiku. V minulosti sa používal iba prírodný kameň, no v dnešnej dobe nájdete aj umelý, ktorý je na nerozoznanie od toho prírodného. Nie je taký studený a býva dostupný vo viacerých farebných prevedeniach.

Najčastejšou aplikáciou kamenného obkladu bývajú steny obývacích miestností, hlavne v okolí krbu, ale samorejme sa používajú aj na dekoráciu stien v spálniach, či na chodbách.

 

Tapety

Tapety

Tapety boli neodmysliteľnou súčasťou komunistických domov a bytov. Na nejaký čas ustúpili do pozadia, ale v poslednom čase si tiež nachádzajú svojich preferentov. Ponúkajú totiž neobmedzené dizajnové a grafické možnosti. V dnešnej dobe nie sú len jednoduchým pravidelným vzorom. Na výber je niekoľko typov tapiet a to textilné (najčastejšie používané), vinylové a vliesové. Samozrejme pri ich aplikácii je veľmi dôležité, aby povrch bol nielen čistý a suchý, ale aj rovný. Pri ich kúpe sa vždy treba poradiť s odborníkom, aby ste si zabezpečili nielen dostatočné množstvo na potrebný priestor, ale aby ste tapetu vedeli aplikovať, tak ako sa má.

 

Betónová stena

Betonova stena

Mnohí ľudia ju preferujú, inú ju odmietajú. Čoraz častejšie sa však dostáva do popredia a získava si čoraz väčšiu obľubu hlavne medzi architektmi a mladými ľudmi. Dostupný tzv. podhľadový betón sa používa s rôznymi prímesami a spĺňa tak vysoké technologické a aj estetické nároky.

Použitím podhľadového betónu nezískate nudný, šedý a neatraktívny dizajn. Použitá textúra ponúka atypickú štruktúru, ktorá je vždy jedinečná v danom priestore.

 

Priznaná tehla vs. tehlový obklad

Priznana tehla

Priznaná tehla prípadne tehlový obklad sú v poslednom období veľmi populárne hlavne v domoch, ktoré sa nachádzajú na vidieku či v príemyselných zónach. Dodávajú nielen pravidelnú štruktúru, ale sú vhodné pre ich nenáročnú údržbu. Netreba ich nijako špeciálne ošetrovať v budúcnosti. Zachovávajú si svoju farbu, ako aj štruktúru. Na výber je nekonečné množstvo farebných prevedení a štruktúr.

 

Na záver o interiérovej stene

Možností riešenia interiérovej steny rodinného domu je oveľa viac, ako sme spomenuli vyššie. Súčasné trendy, dizajn a nároky užívateľov prinášajú neustále nové a nové možnosti. Akú interiérovú stenu by ste si vybrali Vy? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie :)

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Interiérová stena rodinného domu | Modularnedomy.sk
Autor
Popis
Interiérová stena rodinného domu a jej povrchová úprava môže mať rôzne riešenia a prevedenia. Použité materiály určujú charakter celého obytného priestoru.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu