Blog o modulárnych domoch

Kontajnerové domy a ich prevedenie

Každý z nás si pod pojmom kontajnerový dom predstavuje niečo iné. Niekoho v prvom momente možno napadne, že ide naozaj o dom či budovu z odpadkových kontajnerov, iného zas, že ide iba o názov a s kontajnerom to nemá nič spoločné atď. O tých predstavách a myšlienkach by sa však dalo rozprávať hodiny.

Aké sú, ale v skutočnosti kontajnerové domy a ich prevedenie si povieme v našom dnešnom článku.

Kontajnerové domy

 

Kontajnerové domy a ich prevedenie

Prečo sa kontajnerové domy nazývajú kontajnerové?

Jednoduchou odpoveďou na otázku, prečo sa kontajnerové domy nazývajú kontajnerové, je ich prevedenie akým sa vyrábajú a realizujú. Kontajnerové domy a stavby pozostávajú zo samostatne stojacich kontajnerov, ktoré sa k sebe ukladajú ako samostatné moduly a následne sa spájajú do jedného celku tvoriaceho celú budovu. Preto bývajú často označované aj ako modulové domy alebo modulárne domy.

Základným konštrukčným prvkom kontajneru alebo modulu je oceľová konštrukcia, tzv. oceľový skelet. Oceľový skelet si môžete predstaviť ako kocku alebo kváder (viď. obrázok nižšie), ktorý je zhotovený z oceľových profilov typu U, I a L. V základnom prevedení je konštrukcia buď ošetrená iba farbou alebo kvalitnejšie bývajú najčastejšie pozinkované. Samozrejme od toho sa odvíja aj cena kontajnerového domu a aj jeho životnosť.

 

Oceľová konštrukcia hotová

Oceľová konštrukcia | Kontajner | Modul

Po vyhotovení oceľovej konštrukcie sa následne pripravujú jednotlivé moduly podľa projektovej dokumentácie k vnútornému a vonkajšiemu oplášteniu. Vzhľadom na to, že je každý modul súčasťou inej časti kontajnerového domu či kontajnerovej stavby, tak sa musí samozrejme pripraviť do podoby, kedy sa bude na pozemku už len spájať do jedného celku. Preto sa dôsledne vyhotovujú moduly už aj s rozvodmi elektriny, plynu, vody, prípadne inými potrebnými komponentmi priamo vo fabrike.

Každý dom, rovnako aj modulárny dom, je jedinečný a každý zákazník má iné potreby, predstavy a želania, ako by mal vyzerať ten jeho finálny a vysnívaný. Jednotlivé moduly so všetkými potrebnými komponentmi sa sfinalizujú a pripravia na prepravenie k zákazníkovi.

Na pozemku s vopred predpripraveným základom sa ukladajú žeriavom jednotlivé moduly do jedného celku. Každý modul sa uchýtáva špeciálnymi úchytmi, aby vznikla jedna súvislá stavba. Jednotlivé moduly sa naukladajú vedľa seba, prípadne na seba, ak ide o viacpodlažnú budovu (viď. obrázok nižšie).

 

Kontajnerový dom plechový

Kontajnerová budova | Spojená do jedného celku

 

V závislosti na vonkajšom opláštení domu, sa buď stavba ukončuje iba položením modulov a ich vzájomným spojením alebo sa následne realizuje ešte vonkajšie opláštenie.

Ak sa jedná o dom alebo budovu napríklad s klasickou fasádou, tá sa nedá vopred vo fabrike pripraviť jednak z dôvodu zachovania jednotnej línie celého domu a aj z dôvodu prepravy a rozmerov samotného domu.

 

Prevedenia kontajnerového domu

Plechova fasada rodinneho domu

Kontajnerový dom | Plechová fasáda

 

Kontajnerový dom drevený

Kontajnerový dom | Drevená fasáda

 

Modularny dom XL

Kontajnerový dom | Klasická fasáda

 

Čo sa týka prevedenia vonkajšej fasády, tá môže byť zhotovená takmer z akéhokoľvek dostupného materiálu. O použití moderných fasád sme písali v našom článku Moderná fasáda domu v 21. storočí, stačí si iba kliknúť a prečítať dostupné možnosti :)

 

Na záver

Verím, že ste si spravili základnú predstavu, prečo sa modulárne domy volajú často aj kontajnerové domy. Mnohí ľudia si nevedia predstaviť bývanie v kontajnerovom dome, ak sa ich na to spýtate. No po prehliadke a získaní detailných informácií zisťujú, že výstavba kontajnerového domu je dobrou voľbou nielen čo sa týka rýchlosti výstavby a ceny, ale aj nízkych prevádzkových nákladov.

Taká rečnícka otázka na záver… Povedali by ste, že dom s klasickou fasádou je z oceľovej konštrukcie, ak by ste o tom nevedeli? Zrejme nie, lebo od klasickej tehly sa ničím neodlišuje, čo sa týka vizuálu. Rozdiely na oko nie sú žiadne. Reálne rozdiely oproti klasickej výstavbe však zistíte až počas bývania v ňom :)

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Kontajnerové domy a ich prevedenie
Popis
Každý z nás si pod pojmom kontajnerový dom predstavuje niečo iné. Aké sú, ale v skutočnosti kontajnerové domy a ich prevedenie si prečítate v našom článku.

4 Poznámky

 • rehackova.gi@gmail.com'
  G.Rehackova| 28. október 2017 at 12:50Odpovedať

  Stačil by pozemok 500m2 a cca cena v Dúbravke ? Ďakujem

  • info@modularnedomy.sk'
   Ladislav Brieška| 28. október 2017 at 14:49Odpovedať

   Dobrý deň prajem,

   záleží od povolenej percentuálnej miery zastavanosti daného pozemku. Overiť si to môžete na príslušnom Katastrálnom úrade. Taktiež závisí aj od šírky a dĺžky pozemku a možnosti výstavby domu tak, aby sa dodržali povolené vzdialenosti osadenia domu od susedov.
   Pekný deň.

   Ladislav

 • gabinae@zoznam.sk'
  Gabika| 21. október 2017 at 20:16Odpovedať

  Poprosíla by som o info o cene s dovozom aj montážou ,čo všetko obsahuje pôdorys ,mesačné náklady ďakujem Gabika

  • info@modularnedomy.sk'
   Ladislav Brieška| 23. október 2017 at 6:47Odpovedať

   Dobrý deň prajem,

   cena prepravy, prenájmu žeriavu a montáže je závislá od miesta dodania. Vždy sú tieto náklady vypočítané podľa presnej vzdialenosti od nás z fabriky na pozemok, kde bude dom postavený. Čo sa týka pôdorysu, tie si viete pozrieť pri každom dome detailne. Náklady na prevádzku domov sú okolo 50-60 eur / mesiac.
   Pekný deň.

   Ladislav

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu