Blog o modulárnych domoch

DIY bezchybné obloženie kúpeľne v 4 krokoch

Uvažujete o tom, že by ste obloženie kúpeľne vo Vašom novom rodinnom dome zvládli aj sami bez pomoci profesionála? V tom prípade sme pre Vás pripravili náš článok DIY bezchybné obloženie kúpeľne v 4 krokoch.

Náš jednoduchý a rýchly sprievodca Vás prevedenie jednotlivými krokmi, ktoré Vám pomôžu obložiť kúpeľňu svojpomocne za niekoľko dní tak, ako by to urobili za Vás profesionáli.

Viete však, ako napríklad predísť odlupovaniu obkladu, aké materiály máte použiť a aké postupné kroky vykonať, aby zostala Vaša nová kúpeľňa dlho funkčná a pekná?

DIY bezchybne oblozenie kupelne v 4 krokoch

 

DIY bezchybné obloženie kúpeľne v 4 krokoch

 

Najčastejším dôvodom odlupovania obkladu a dlažby v kúpeľni býva nedostatočná, v extrémnych prípadoch, aj žiadna hydroizolácia. V súčasnej dobe, kedy sa často používa sadrokartón, drevo a iné podobné konštrukčné prvky je potrebné zabezpečiť tieto prvky najmä pred vlhkosťou a vodou.

Mnoho laikov hydroizoláciu podceňuje, no bez jej aplikácie Vám hrozí nielen odúvanie obkladu, ale aj tvorba vlhkých máp a následne tvorba plesní, čo vedie k negatívnemu vplyvu v prvom rade na naše zdravie a v ďalšom k predčasnej prerábke samotnej kúpeľne a k dodatočnej investícii.

Hydroizolácia je pritom veľmi dôležitou ochrannou vrstvou proti prenikajúcej vlhkosti a vode medzi konštrukčným materiálom a samotným obkladom.

V dnešnej dobe je dostupných množstvo rôznych riešení, po ktorých môžete siahnuť. V našich modulárnych domoch používame fermacellovú tekutú hydroizoláciu, ktorú máme vyskúšanú v praxi a funguje dokonale.

Ale je samozrejme na Vašej voľbe, ktorý z dostupných hydroizolačných systémov využijete vo svojom dome. Poďme však na sľúbené 4 kroky k bezchybnému obloženiu kúpeľne…

 

1 | Vyrovnanie povrchu

Prvým úspešným krokom k bezchybnému obloženiu kúpeľne bude príprava rovného a očisteného podkladu, na ktorý sa bude následne aplikovať hydroizolácia, obklad s dlažbou a následne škárovacia hmota.

V prípade, že máte nedostatočne rovný podklad môžete siahnuť po cementovej malte alebo podlahu vyrovnať nivelizačnou stierkou. Obe sa dajú aplikovať v rôznych hrúbach, ponúkajú rýchle a fyzicky nenáročné riešenie.

Po vyrovnaní povrchu stien a podlahy je potrebné nechať tieto materiály aspoň 24 hodín vyzrieť a až následne aplikovať hydroizolačnú vrstvu.

 

2 | Hydroizolácia proti vode a vlhkosti

Tak, ako som spomenul vyššie, hydroizolácia je veľmi dôležitá, aby ste predišli olupovaniu obkladov, tvorbe vlhkých flakov a následnej tvorbe plesní.

Najideálnejšou hydroizoláciou do kúpeľní je pružná hydroizolačná stierka, ktorú je potrebné aplikovať v dvoch vrstvách. Kvalitná hydroizolácia nielen ochráni steny a podlahy pred vodou a vlhkosťou, ale pomáha zaplniť aj prípadné praskliny a malé dierky na podkladovom stavebnom prvku.

 

Hydroizolacia tekuta fermacell

Pred samotnou aplikáciou dvoch hydroizolačných vrstiev je potrebné povrch stien a podlahy ošetriť penetračným náterom. Penetračný náter najrýchlejšie nanesiete valčekom, ale môžete použiť aj štetec. Po vyschnutí môžete nanášať hydroizoláciu.

Systém tekutej hydroizolácie, ako je aj ten od Fermacellu, je možný aplikovať nielen na vodorovné či zvislé plochy, ale aj na plochy šikmé. Do rohov a prechodov je potrebné použiť pogumovaný pás, ktorý zabezpečí dokonalé utesnenie škár.

Po vyschnutí penetračného náteru aplikujte pogumované pásy na všetky prechody a spoje. Následne naneste valčekom tekutú hydroizoláciu na steny a nechajte vyschnúť. Po aplikovaní druhej vrstvy nechajte podklad vyschnúť minimálne 12, vhodnejšie 24 hodín.

 

3 | Lepenie obkladu a dlažby

Po vyschnutí hydroizolácie sa môžete pustiť do lepenia obkladov a dlažieb. Pred kúpou obkladov a dlažieb majte na pamäti viacero, nazvime ich “komplikácií”, ktorým sa môžete jednoducho vyvarovať už pri nákupnom rozhodovaní, ktoré obklady a dlažby budú pre Vás ideálne. Samozrejme o preferencii farebného odtieňu a kvalite sa nebudem rozpisovať. Skôr mám na mysli veľkosť a hrúbku samotných obkladov a dlažieb.

Jednoduchšie sa obkladajú obklady menších rozmerov, zložitejšie a časovo náročnejšie je to s väčšími obkladmi.

Každý z nás má samozrejme iné preferencie, ale určite mi dáte za pravdu, že niet nad dokonalé vizuálne línie a spoje medzi dlažbou a obkladom. Obklad a dlažba musia byť v dokonalej harmónii, aby uľahodili nášmu náročnému oku. Aby ste dosiahli túto harmóniu, odporúčam Vám ešte pred samotnou kúpou a následnou aplikáciou obkladov si detailne rozkresliť rozloženie jednotlivých kusov. Ako sa hovorí, radšej dvakrát meraj a raz strihaj, tu platí niekoľko násobne.

Ak si neviete rozvrhnúť kúpeľňový obklad a dlažbu sami, využite služieb kúpeľňových štúdií, ktoré Vám radi urobia vizualizáciu a zväčša aj zadarmo, keď od nich tieto obklady aj nakúpite.

Podľa vizualizácie môžete jednoducho postupovať s lepením obkladov. Odporúčam obkladať najprv steny, najlepšie zdola nahor a začať v dolnom rohu oproti vstupu do kúpeľne. Na toto miesto s najväčšou pravdepodobnosťou padne oko každého návštevníka ihneď po otvorení kúpeľňových dverí. Po obložení všetkých stien nechajte obklad vyschnúť. V dnešnej dobe existujú cementové lepidlá, ktoré dosahujú vysohú priľnavosť a v priebehu niekoľkých hodín je ich možné vystaviť plnej záťaži.

Po vyschnutí obkladov na stenách, najlepšie na druhý deň, je možné lepiť dlažby na podlahu. Podlahu obkladajte smerom zvnútra kúpeľne von. Pritom dbajte na perfektne dokonalé spoje a línie medzi obkladmi a dlažbami. Po zaschnutí dlažieb, môžete pristúpiť k poslednému kroku a to škárovaniu.

 

4 | Škárovanie obkladov a dlažieb

Posledným krokom k bezchybnému obloženiu kúpeľne je škárovanie obkladov a dlažieb. Škárovacích hmôt je dostupných nekončené množstvo.

Odporúčam vyberať také, ktoré majú zvýšenú odolnosť proti vode, usádzaniu nečistôt, farebnú stálosť a majú zníženú nasiakavosť.

Nezabúdajte, že škárovacia hmota je súčasťou vizuálneho celku kúpeľne a preto ju nepodceňujte. O farebnom odtieni škárovacej hmoty k Vami vybraným obkladom a dlažbám sa radšej poraďte s odborníkmi v obchode, v ktorom sa rozhodnete nakupovať.

Veľmi dôležitým odporúčaním je použitie pružného silikónového tmelu v kútoch stien a v oblasti vane a srpchovacieho kúta. Týmto tmelom zabezpečíte ešte väčšiu odolnosť proti nasiakavosti a proti plesniam.

Po zaschnutí škárovacej hmoty a tmelu Vás čaká ešte jeden nepopulárny krok a tým je umytie obkladov a dlažieb a kúpeľňa je hotová na montáž umývadiel, WC, sanity atď..

 

Na záver…

Vyššie spomenutý technologický postup by ste mali dodržať, ak sa chcete z novej kúpeľne tešiť čo najdlhšie.

Starostlivo si naplánujte jednotlivé kroky od voľby samotných obkladov a dlažieb až po finálne uloženie a vyškárovanie. Dobrá príprava Vás následne neprekvapí pri samotnej realizácii.

Ak Vás k téme kúpeľne zaujíma viac informácií, môžete si rozšíriť informácie z nášho článku Kúpeľna a jej zariadenie, ktorý nájdete tu.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
DIY bezchybné obloženie kúpeľne v 4 krokoch
Autor
Popis
Uvažujete o tom, že by ste obloženie kúpeľne vo Vašom novom rodinnom dome zvládli aj sami bez pomoci profesionála? V tom prípade sme pre Vás pripravili náš článok DIY bezchybné obloženie kúpeľne v 4 krokoch.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu