Blog o modulárnych domoch

Kúpeľňa a jej zariadenie

Po našich článkoch týkajúcich sa zariaďovania obývačky a zariaďovania kuchyne Vám prinášame návody a tipy, ako by ste si mali nadizajnovať a zariadiť ďalší priestor vo Vašom dome, ktorým je kúpeľňa. Kúpeľňa a jej zariadenie sú veľmi dôležitou súčasťou nášho života, pretože v nej vykonávame osobnú hygienu. Poďme si teda predstaviť jednotlivé náležitosti, ktoré by mala Vaša kúpelňa obsahovať, aby bola nielen funkčná, ale aby poslúžila na komfortné umývanie, kúpanie a prípadne relax.

Kupelna a jej zariadenie

 

Kúpeľňa a jej zariadenie

Tak ako pri zariaďovaní ostatných miestností v dome či byte, aj v prípade kúpeľne treba zohľadniť v prvom rade fakt, koľko ľudí v domácnosti žije a koľko ich teda bude reálne priestor kúpeľne využívať. V bytoch býva spravidla jedna kúpeľňa, často prepojená aj s toaletou, v domoch sa zvykne nachádzať viacero kúpeľní, najčastejšie dve. Prvá býva miestnená v dennej časti domu, aby bola dostupná nielen pre obyvateľov domu, ale aj pre prípadné návštevy, druhá býva umiestnená v nočnej časti, ktorú využívajú prevažne členovia domácnosti.

V závislosti od rozlohy samotných kúpeľní a priestorových možností domu sa dá kúpeľňa nadizajnovať a realizovať viacerými spôsobmi. Častokrát sa do priestorov kúpeľne umiesňuje práčka, sušička, kotol a tým sa priestor samotnej kúpeľne značne zmenšuje. Preto pri projektovaní domu odporúčame, aby bola súčasťou domu aj technická miestnosť, do ktorej sa dá jednoducho umiestniť všetka táto technika a tým pádom priestor v kúpeľni bude nielen priestranný, ale aj komfortný na samotné používanie.

Čo sa týka keramických obkladov, zvoľte také, ktoré sa Vám budú páčiť aj za 3 či 5 rokov. Nevyberáte si ich totiž na mesiac a preto je veľmi dôležité, aby ste s nimi boli maximálne spokojní. Farebnosť a veľkosť obkladov závisí od Vašich preferencií a životného štýlu. Myslite na to, že svetlé obklady robia miestnosť vzdušnejšou a opticky väčšou, naopak tmavé obklady miestnosť opticky zmenšujú.

 

Samostatná kúpeľňa vs. kúpeľňa s toaletou

Pri plánovaní kúpeľne môžete zvoliť dve alternatívy a to podľa Vašich preferencií. Buď zvolíte samostatnú kúpeľňu alebo kúpeľňu spojenú s toaletou. Obe majú samozrejme svoje výhody a aj nevýhody.

Výhodou samostatnej kúpeľne je to, že neobmedzuje využívanie priestoru toalety v rovnakom čase iným človekom a takéto riešenie je hygienickejšie. Z druhej strany kúpeľňa spojená s toaletou môže hlavne v menších bytoch a domoch ušetriť zopár centimetrov a priestor sa dá vhodne nadizajnovať tak, aby spolu vytváral harmóniu.

Neodporúčame však kúpeľňu spojenú s WC v prípade, ak žijú v domácnosti viac ako dvaja členovia. Potom využívanie spoločnej kúpeľne a WC je do značnej miery obmedzujúce. Ak uvažujete nad spoločnou kúpeľňou a WC, odporúčame v dome naplánovať aj druhé samostatné WC, ktoré v prípade potreby bude vždy k dispozícii.

 

Vaňa alebo sprchový kút?

Rôzne preferencie pramenia od domácnosti k domácnosti. Mnohí z nás preferujú vaňu, ktorá ponúka relaxačný kúpeľ po ťažkom a náročnom dni v práci, taktiež v prípade, že máte malé deti a potrebujete ich denno denne kúpať, čo je určite pohodlnejšie ako v sprchovom kúte.

No z druhej strany ponúka sprchovací kút menej náročné riešenie, čo sa týka veľkosti plochy, ktorú zaberá. Ďalšou výhodou býva jednoduchší prístup, čo ocenia hlavne starší ľudia s obmedzenými pohybom.

Ak Vám to dovoľuje priestor, môžete zvoliť aj obe riešenia, čiže vaňu a aj sprchovací kút. V prípade, že Vaša kúpeľňa nedisponuje tak veľkým priestorom, aby sa dali aplikovať obe a vyslovene po nich túžite, môžete zvoliť často vyhľadávané riešenie vane so sprchovou zástenou.

 

Umývadlo v kúpeľni

Štandardná šírka kúpeľňového umývadla je približne 55 až 65 cm, samozrejme sa dajú zakúpiť aj menšie či väčšie. Vo väčších kúpeľniach sa zvyknú používať dvojumývadlá, ktoré ponúkajú komfortnejšie riešenie, ak sa v domácnosti nachádza viac členov. Každý má potom viac priestoru na svoje hygienické potreby.

Tvarov, rozmerov, farieb a prevedení umývadiel je nekonečné množstvo. Preto ich výber je na Vás. Štandardne sa používajú biele keramické, ktoré môžu byť zavesené priamo na stene alebo umiestnené na špeciálnom pulte väčšinou z dreva či zapustené priamo v kúpeľňovej skrinke.

Nezabúdajte na to, že pod umývadlom je dostatok priestoru, ak chcete môžete ho využiť práve na nejakú skriňku, ktorá Vám poskytne pohodlný odkladací priestor.

 

Odkladací priestor v kúpeľni

Každá kúpeľňa by mala byť vybavená aspoň jednou skrinkou, do ktorej sa dajú umiesniť a schovať veci, ktoré sa nepoužívajú na dennej báze, prípadne, ktoré nechcete mať na očiach a ľahko sa dajú schovať, aby nezavadzali.

Do kúpeľne však používajte skriňky, ktoré sú určené do kúpeľne a sú s povrchovou úpravou prispôsobené tak, aby odolávali vlhkosti a vode. Rovnako dôležité je, aby sa dali jednoducho čistiť a umývať.

Čo sa týka rozmerov skriniek, tie závisia od priestorových možností samotnej kúpeľne. Zvoľte také skriňky, ktoré Vám zabezpečia komfort a ktoré vystihujú Váš životný štýl, ktorým žijete.

Kupelna

 

Osvetlenie v kúpeľni

Osvetlenie je v kúpeľni veľmi dôležité a preto ho starostlivo naprojektujte. Ak Vaša kúpeľňa disponuje oknom, môžete ťažiť z prirodzeného svetla a počas dňa pri bežných činnostiach nebudete musieť používať svetlo. Ak však kúpeľňa oknom nedisponuje, je potrebné myslieť na osvetlenie počas dňa, aby ste si zabezpečili jej pohodlné používanie.

Každá kúpeľňa by mala obsahovať jedno centrálne svietidlo, ktoré by malo byť doplnené doplnkovým osvetlením nad zrkadlom a taktiež vhodné je použitie doplnkového osvetlenia nad priestorom vane a sprchového kúta.

V dnešnej dobe sú preferované bodové svetlá zakomponované do sádrokartónového stropu. Pri ich aplikácii však dávajte pozor. Minimálne nad vaňou a sprchovým kútom sú nevyhnutné použiť špeciálne svietidlá, ktoré sú určené do takýchto priestorov. Predsa len používate vodu a treba chrániť seba a svoju rodinu pred úrazom elektrickým prúdom.

Veľmi dôležitým pri výbere osvetlenia v kúpeľni je aj dostatočná svietivosť jednotlivých žiaroviek. Nie je nič horšie, ak sa potrebujete oholiť a Vy poriadne nevidíte len vďaka tomu, že ste si zakúpili 30 W žiarovky. Aj pri LED svietidlách už dnes nájdete v ponuke také, ktoré nielen šetria energiu, ale zároveň poskytujú dostatočne intenzívne osvetlenie priestoru.

 

Ostatné na čo nezabudnúť

Elektrické zásuvky sú veľmi dôležité na používanie elektrických prístrojov od holiaceho strojčeka až po fén na vlasy. Preto by mali byť vhodne umiestnené a po ruke pri zrkadle a umývadle. Dávajte však pozor na ich umiestnenie, aby boli elektrina a voda v dostatočnom odstupe, aby ste predišli zásahom elektrickým prúdom a teda nechceným úrazom.

V kúpeľniach sa často využívajú vykurovacie telesá, prípadne podlahové kúrenie na zabezpečenie tepla a komfortu pri využívaní kúpeľne aj v zimných mesiacoch. Venujte vykurovaniu v tejto miestnosti náležitú pozornosť.

Vodovodné batérie sú najnamáhanejším prvkom kúpeľne. Preto odporúčame vyberať kvalitné a overené značky. Veľmi obľúbené sú pákové batérie, do sprchového kúta často používané aj termostatické batérie pre presnú reguláciu teploty vody. Batérie môžete zvoliť stenové, ktoré sú zabudované priamo v stene alebo stojančekové, ktoré sú vsadené do umývadla alebo podlahy.

 

Na záver…

Ak nemáte veľkú predstavivosť a neviete si sami navrhnúť kúpeľňu, môžete využiť pomoc šikovného interiérového architekta, ktorý Vám navrhne priestor kúpeľne podľa Vašich predstáv a preferencií spolu s možnosťami priestoru samotnej kúpeľne.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Kúpeľňa a jej zariadenie
Autor
Popis
Kúpeľňa a jej zariadenie sú veľmi dôležitou súčasťou nášho života, pretože v nej vykonávame osobnú hygienu. Poďme si teda predstaviť jednotlivé náležitosti.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu