Blog o modulárnych domoch

Výhody a nevýhody podlahového kúrenia

V poslednej dobe sa čím ďalej, tým viac dostáva do popredia vykurovanie domu pomocou “podlahovky”. Staršie spôsoby vykurovania, akými sú ústredné alebo etážové kúrenie, ustupujú modernejším technológiám, medzi ktoré rozhodne patrí aj podlahové kúrenie. Vďaka prevyšujúcim výhodám nad nevýhodami si získava podlahové kúrenie čoraz viac fanúšikov a to nielen v rodinných domoch, ale aj v bytoch. Výhody a nevýhody podlahového kúrenia si rozpíšeme nižšie, no na začiatok si povieme o samotnej technológii, ako podlahovka funguje.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie funguje na princípe sálajúceho tepla z vykurovacieho systému umiestneného priamo v podlahe. Teda najteplejším miestom v miestnosti je práve podlaha. Od nej sa vzduch ochladzuje smerom k stropu, celý obytný priestor sa vyhrieva rovnomerne a tým sa zabezpečuje ideálna klíma. Podlahové kúrenie napríklad na rozdiel od ústredného plynového vykurovania nevyužíva radiátory, čím nenarúša obytný priestor vykurovacími telesami a z druhej strany znižuje prúdenie vzduchu obsahujúceho prach, plesne a alergény. Prach sa drží pri zemi a tým pádom iba minimálne “koluje” v interiéri. Okrem týchto dvoch, má podlahové kúrenie aj iné výhody…

 

Výhody a nevýhody podlahového kúrenia

 

Výhody podlahového kúrenia

  1. sálavý systém, ktorý rovnomerne rozloží teplo v miestnostiach
  2. sálanie tepla nevíri prach, alergény a plesne do ovzdušia
  3. zachováva stabilnú vlhkosť vzduchu, čiže je vhodné aj pre alergikov
  4. nevyžaduje žiadnu dodatočnú údržbu
  5. sálaním tepla sa automaticky ohrievajú steny a tie zároveň tiež ohrievajú vzduch v miestnosti
  6. podlahovka Vám ušetrí až 20% energií
  7. v obytnom priestore Vám nezavadzajú vykurovacie telesá

 

Nevýhody podlahového kúrenia

  1. vyššie náklady na obstaranie
  2. pri inštalácii je nutný odborný dohľad
  3. nie je vhodné pod drevenú podlahu

 

Ako sami vidíte, výhody prevyšujú nevýhody podlahového kúrenia. Na výber však existujú dve základné alternatívy podlahovky, z ktorých môžete vyberať. Buď zvolíte elektrické podlahové kúrenie alebo teplovodné podlahové kúrenie.

 

Elektrické podlahové kúrenie

Elektrické podlahové kúrenie využíva elektrickú energiu, ktorá je zavedená do odporových káblov alebo rohoží. Pri elektrickom podlahovom vykurovaní nepotrebujete kotol, všetko čo potrebujete je iba termostat a káblový rozvod na distribúciu tepla. Výhodou je jednoduchá montáž, rýchlo dokáže vyhriať veľkú plochu a dá sa ľahko regulovať. No z druhej strany skôr vychladne a prevádzka je o čosi drahšia ako pri teplovodnom kúrení.

 

Teplovodné podlahové kúrenie

Teplovoné podlahové kúrenie je vhodné použiť v rodinných domoch, ktoré využívajú plynový kotol. Teplá voda sa následne distribuuje trubkami uloženými priamo pod podlahou. Výhodou teplovodného podlahového kúrenia je to, že ho možno používať v zime na vykurovanie a v lete na ochladzovanie, kedy trubkami preteká namiesto teplej vody, studená. Výhodou je tiež nízka cena za montáž v porovnaní s elektrickým podlahovým vykurovaním, no z druhej strany potrebuje dlhší čas na samotnú montáž.

 

Na záver…

Je teda iba na Vás, ktorú alternatívu si vyberiete. Každá má svoje výhody aj nevýhody, no samotné podlahové kúrenie bude aj v budúcnosti patriť medi vyhľadávané vykurovacie systémy. Samozrejme s príchodom nových technológií a stavebných materiálov sa budú meniť aj jednotlivé prvky, z ktorých podlahové vykurovacie systémy pozostávajú.

Všetky nové rodinné domy, ktoré sa začnú stavať od tohto roku, teda roku 2016, musia podľa európskych noriem spĺňať prísne kritériá nízkoenergetických domov. Vzhľadom na to, že podlahové vykurovanie šetrí až 20% energií oproti ústrednému vykurovaniu, bude podlahovka ešte viac v popredí ako bola doposiaľ.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Výhody a nevýhody podlahového kúrenia
Autor
Popis
Chcete vedieť aké sú výhody a nevýhody podlahového kúrenia? Viete, že podlahovka dokáže ušetriť až 20% energií? Čo od nej môžete očakávať?

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu