Blog o modulárnych domoch

Svetlo a osvetlenie v rodinnom dome

Človek, ani žiadne zviera či rastlina by neprežili bez svetla. V prípade rastlín a zvierat samozrejme hovoríme o tom prirodzenom dennom svetle získavaného zo slnka, no v prípade človeka sa toto prirodzené svetlo rozširuje aj o osvetlenie umelým svietidlom vo večerných a nočných hodinách.

Osvetlenie v rodinnom domeUmelé osvetlenie je rovnako dôležité nielen počas večera a noci, ale aj v prípade chladných a sychravých dní, kedy človek potrebuje pre svoje pohodlné fungovanie primerané množstvo svetla. Každý z nás vie, že svetlo je veľmi dôležitým aspektom, bez ktorého nevieme dlhodobo v zdraví fungovať. Ale premýšľali ste niekedy nad tým, aké svetlo a osvetlenie je správne použiť v interiéri alebo exteriéri Vášho rodinného domu alebo bytu? Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, pozrieme sa na dôležitosť svetla, jeho intenzitu, teplotu, typy svietidiel a taktiež aký počet svetelných zdrojov v danom priestore je dostačujúci, aby spolu ako celok ponúkli komfort ideálny pre Vás a Vašu rodinu. Poďme teda postupne.

 

Svetlo a osvetlenie v rodinnom dome

 

Človek vníma okolité prostredie hlavne vizuálnym a následne zvukovým vnemom. Až 90 % podnetov vníma cez oči, čiže objekty, ktoré sú správne alebo dostatočne osvetlené, dokáže rozpoznať lepšie, ako predmety mierne alebo vôbec neosvetlené. Veľmi dôležitým aspektom pri svetle nie je len množstvo svetla, ale rovnako dôležitá je aj jeho kvalita. Sami určite poznáte z vlastných skúseností, že keď svieti napríklad slnko, pracuje sa Vám oveľa lepšie a ľahšie, ako keď je sychravé a upršané počasie s nízkou intenzitou svetla. Svetlo má teda výrazný vplyv na psychiku, náladu človeka a aj na pracovný výkon, ktorý zo seba dokáže vyprodukovať. Nedostatočné osvetlenie môže viesť následne k zníženiu koncentrácie, neskôr aj k depresiám alebo iným psychickým ochoreniam či poruchám. Aby sme však predchádzali negatívnym vplyvom z nedostatočného osvetlenia, mali by sme žiť a pracovať v takých priestoroch, ktoré ponúkajú či už dostatočné prirodzené svetlo alebo kvalitné umelé.

Prirodzené svetlo hrá veľmi dôležitú úlohu v rodinných domoch, bytoch a kanceláriách. V posledných rokoch sa do popredia dostali veľké sklenené plochy okien či dverí, aby sa nielen získalo, čo najviac prirodzeného svetla a ušetrilo sa tak na elektrickej energii, ale aby tieto riešenia prinášali aj tepelné zisky. Čiže zas zníženie energií na vykurovanie. Vhodnou dispozíciou a orientáciou rodinného domu potom môžete získavať zdroj svetla v dostatočnej intenzite a kvalite aj z exteriéru.

Človek vníma intenzitu svetla v intervale 0,1 až 100 000 luxov. Pre lepšiu predstavu, prirodzené svetlo nám ponúka približne intenzitu okolo 10 000 luxov. Samozrejme inú intenzitu svetla a jeho farby potrebujeme v kúpeľni a inú v pracovni, či spáľni. Preto je veľmi dôležité správne naprojektovanie osvetlenia v každej miestnosti zvlášť.

 

Ako však odlíšiť teplotu farby svetla?

Teplota farby svetla, ako bolo spomenuté vyššie, je veľmi dôležitá pri rôznych činnostiach či v rôznych miestnostiach. Základné biele svetlo môže mať rôznu teplotu a podľa toho ho vnímame aj my. Najzákladnejšie rozdelenie je na studené a teplé svetlo, čo znamená, že studené vnímame skôr do modrej farby a to teplé skôr ako žlto-červené. Teplé farby sa pohybujú na úrovní 3000 až 3500 kelvinov, neutrálne farby sa pohybujú na úrovni 4000 až 4500 kelvinov a studené farby na úrovni 6000 až 6500 kelvinov. Takto isto sú označované aj žiarovky a z praxe viete, že keď použijete žiarovku, ktorá vyžaruje žltkasté svetlo, budú predmety pri takomto svetle pôsobiť mäkko, priestor útulne a ľudia prirodzenejšie, ako keď použijete žiarovky vyžarujúce studené svetlo.

Teplé farby odporúčame preto projektovať a používať do miestností, v ktorých sa chcete cítiť príjemne a pohodlne. Najvhodnejšie miestnosti s osvetlením v teplých farbách sú obývacie izby, spálne a detské izby. V miestnostiach kde pracujete odporúčame používať osvetlenie neutrálne biele, kde potrebujete vyššiu koncentráciu a podávanie výkonu. Studené farby naopak nie sú vhodné do obytných priestorov. Mali by sa používať na osvetlenie vonkajších priestorov alebo skladov.

Podľa toho, v akom priestore sa osvetlenie bude používať, je potrebné zvoliť aj inú ochranu pred prípadným zásahom elektrickou energiou. Vo vlhkých miestnostiach, akými sú kúpeľňa a kuchyňa sa kladú vyššie nároky na ochranu pred zásahom elektrinou. Na rôzne priestory sa používa iná ochrana, ktorá je definovaná ukazovateľom IP krytia (Ingress Protection). Ukazovateľ IP krytia uvádza, do ktorého priestoru použiť aké krytie. Pre lepšiu predstavu, môžeme kúpeľňu rozdeliť na 4 zóny a to 0 až 3, pričom zóna 0 predstavuje najviac zaťaženú zónu s najvyšším IP krytím, teda svietidlá umiestnené priamo v sprchovom kúte, vani alebo v saune. IP krytie je pri tejto zóne označované štandardizovane číslom 68, čiže IP68. Zóna 1 predstavuje menej zaťažený priestor a to priestor nad vaňou a sprchovacím kútom. Krytie je používané IP65. Zóna 2 predstavuje priestor vzdialený 60 cm od vane alebo sprchovacieho kúta, kde ešte hrozí ostriekanie vodou. V tomto prípade je krytie IP44. V poslednej zóne 3, teda zvyšnej časti kúpeľne, kde je síce zvýšená vlhkosť, ale nehrozí ostriekanie vodou sa používa minimálne krytie IP21.

Ukazovateľ IP krytia je vždy vyjadrený hodnotou dvoch čísiel. Prvé číslo udáva stupeň ochrany pred cudzími pevnými predmetmi a to od 0, čo je žiadna ochrana až po 6, čo predstavuje prachotesnosť. Druhé číslo udáva ochranu pred vodou a je definované od 0, teda žiadnej ochrany až po číslo 8, ktoré predstavuje vodotesnú ochranu, až po trvalé ponorenie svetla do vody.

 

Aký počet svetiel je potrebný pre jednotlivé miestnosti v dome?

Pri projektovaní a návrhu osvetlenia interiéru a teda jednotlivých miestností v dome treba vždy vychádzať z centrálneho osvetlenia, ktoré býva často dopĺňané jedným alebo niekoľkými doplnkovými svietidlami. Každý z nás preferuje iný typ svietidiel. Jednej domácnosti môže vyhovovať závesné svietidlo, inej zas zapustené svetlo, ktoré je inštalované do stropu alebo na stenu.

Po vstupe do domu býva často jedno centrálne svietidlo inštalované priamo na strope, ktorému sekunduje doplnkové osvetlenie v podobe bodových svetiel v strope, prípadne tieto svietidlá bývajú inštalované aj pred skriňami na odkladanie kabátov, topánok a ostatných potrebných vecí, kvôli väčšiemu svetlu prenikajúcemu aj priamo do skrine.

Obývacia miestnosť býva vybavená taktiež centrálnym osvetlením, ktoré je doplnené o doplnkové osvetlenie v podobe stojanovej lampy alebo lámp na stenách za sedacím priestorom, ktoré slúžia k lepšiemu osvetleniu napríklad počas čítania. Niektorí ľudia používajú stojanovú lampu ako jediný zdroj svetla v obývačke. Úlohou takéhoto osvetlenia býva vytvorenie atmosféry podľa konkrétnej nálady členov rodiny.

V kuchyni by taktiež nemalo chýbať jedno centrálne osvetlenie, ktoré slúži na bežné činnosti. No kuchyňa máva azda najviac doplnkových svietidiel. Rozhodne nepodceňujte kuchyňu s nedostatočným osvetlením. Osvetlenie treba umiestniť určite v rámci pracovného priestoru v kuchyni, aby ste mali dostatočne osvetlenú pracovnú dosku, drez a priestor potrebný pre varenie. Často opomínaným býva osvetlenie nad jedálenským stolom. Nezabúdajte na to, že svetlo nemusí svietiť, keď ho nepotrebujete v daný moment využívať. Horšie je však, ak nemáte možnosť si zasvietiť tam kde potrebujete!

Izby určené k spánku nepotrebujú tak intenzívne svetlo, ale odporúčame navrhnúť okrem centrálneho osvetlenia aj osvetlenie nočných stolíkov. Nie je nič horšie ako zhasnúť centrálne osvetlenie a “naslepo” hľadať posteľ :)

Kvalitné osvetlenie kúpeľne je na nezaplatenie. Centrálne osvetlenie v podobe bodových svietidiel je momentálne veľkým trendom. No ľudia často zabúdajú na dostatočné osvetlenie priestoru nad zrkadlom a taktiež v priestoroch sprchy a vane.

 

Čo na záver…

Farebnosť samotných svietidiel, ich tvar a prevedenie sú čisto otázkou vkusu každého z nás. Existujú nekonečné možnosti, akými sa dajú jednotlivé miestnosti v dome doplniť o osvetlenie. Nezabúdajte však nielen na dostatočné umelé osvetlenie, ale aj na dostatočné prirodzené osvetlenie z vonku :)

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Svetlo a osvetlenie v rodinnom dome
Autor
Popis
Premýšľali ste niekedy nad tým, aké svetlo a osvetlenie v rodinnom dome je správne použiť v interiéri alebo exteriéri? Náš článok Vám to odhalí.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu