Blog o modulárnych domoch

Klimatizácia – ako si vybrať tú správnu?

Každé leto si opakujete tú istú pesničku dokola, že ďalší rok si už určite kúpite klimatizáciu? Prestaňte o nej iba snívať, lebo tento cyklický a bludný kruh nikdy nevyriešite, kým sa k jej kúpe reálne neodhodláte!

Variť sa v lete v horúčavách doma takpovediac “vo vlastnej šťave” nie je veľmi pohodlné. Enormné teplo nikomu z nás nevyhovuje, cítime sa nekomfortne, či už vyšším potením sa alebo zlým a nekvalitným spánkom či fungovaním počas dňa.

Ak ste sa už teraz rozhodli, že skoncujete s diskomfortom a kúpite si klimatizáciu, mali by ste mať na pamäti, že nestačí tú správnu len vybrať, ale rovnako dôležité je ju aj správne namontovať a používať!

Klimatizacia

 

 

Klimatizácia – ako si vybrať tú správnu?

 

Pri návrhu Vášho budúceho domu, by ste mali už vopred rozmýšľať nad tým, ako v ňom zabezpečiť príjemnú klímu nielen počas zimy, ale aj v letných mesiacoch. Samozrejme na ideálnu klímu vplývajú aj iné faktory ako je samotná klimatizácia či kúrenie, akými sú aj vhodne rozmiestnené listnaté a ihličnaté stromy, tieniaca technika, poloha susedovho domu a podobne.

 

Čo je klimatizácia?

Klimatizácia je zariadenie fungujúce na princípe tepelného čerpadla vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá, v tomto prípade vnútorná jednotka a na druhej strane sa teplo odovzdáva, čiže cez vonkajšiu jednotku.

Klasická klimatizácia pozostáva teda väčšinou z jednej vonkajšej jednotky a jednej alebo niekoľkých vnútorných jednotiek. Vo vonkajšej jednotke klimatizácie je zabudovaná najhlučnejšia časť klimatizačnej zostavy, ktorou je čerpadlo, takže hluk sa obmedzuje v interiéri iba na šum prúdiaceho vzduchu. Vnútorná jednotka obsahuje rôzne filtre a kvalitné technológie, ktoré môžu mať rôznu konštrukciu, aby sa dali umiestniť na stenu, parapet, strop a podobne.

 

Je klimatizácia určená iba na chladenie?

Dnešné klimatizačné zostavy ponúkajú okrem ochladzovania vzduchu aj jeho ohrev, úpravu vlhkosti v obytnom priestore, odstránenie nečistôt a prachu, pachov, baktérií, alergénov a podobne. Čiže nielen klasické schladenie vzduchu, ale vie byť veľmi nápomocná aj v jarných či jesenných mesiacoch ako alternatívna forma kúrenia, kedy už nie je treba naplno kúriť, prípadne kedy stačí teplotu v dome iba temperovať.

 

Ako si vybrať správnu klimatizáciu

V prípade, že rozmýšľate nad klimatizáciou, treba si najprv dobre premyslieť na aký účel ju chcete využívať a akú funkcionalitu od nej očakávate. Ak Vám postačí základná funkcionalita, teda ochladzovanie vzduchu, ohrev vzduchu, odvlhčovanie, nebudete potrebovať toľko financií, ako keď očakávate vyšší štandard a pridané hodnoty.

Okrem komfortu, ktorý Vám klimatizácia dokáže zabezpečiť je veľmi dôležité venovať pozornosť hlučnosti pri jej prevádzke a samozrejme aj energetickú triedu danej klimatizácie. Za kvalitnú klimatizáciu samozrejme zaplatíte viac pri vstupnej investícii, teda nákupe, ale neskôr ušetríte práve na prevádzke a prípadných opravách.

Vybrať Vami preferovanú klimatizáciu nestačí. Venujte pozornosť aj spoločnosti, ktorá Vám klimatizáciu namontuje. Rozhodne neodporúčame zakúpenú klimatizáciu montovať svojpomocne. Urobíte viac škody ako úžitku! Práve neodbornou montážou vznikajú chyby, ktoré Vás v konečnom dôsledku dostihnú a budú stáť oveľa viac, ako pri odbornej montáži kvalitnej firmy. Takto budete mať istotu, že v prípade výskytu problému či závady sa jednoducho môžete obrátiť na montážnu firmu, ktorá problém odborne odstráni.

 

Výkon klimatizácie

Výkon klimatizácie je jeden z najdôležitejších parametrov pri jej výbere. Každá obytná plocha potrebuje iný výkon, aby bol dostatočne zabezpečený komfort. Nedá sa len tak “od oka” stanoviť, že daná klimatizácia je pre Vaše potreby ideálna. Výkon klimatizácie je potrebné vypočítať, pretože nezávisí iba od veľkosti miestností, ale aj ďalších parametrov akými sú veľkosť a tienenie zasklených plôch, orientácia domu voči svetovým stranám, lokalizácia domu a podobne. V tomto prípade taktiež odporúčame obrátiť sa na odbornú a kvalitnú spoločnosť, ktorá klimatizácie predáva a montuje.

 

Kde umiestniť klimatizačné jednotky

Ak si myslíte, že je úplne jedno kam umiestnite vonkajšiu či vnútornú klimatizačnú jednotku, ste na omyle! Vonkajšia jednotka by mala byť umiestnená tak, aby čo najmenej narúšala exteriér domu, ale zároveň, aby mala dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu. Taktiež treba dbať na zachovanie vzdialenosti, ktorú odporúča výrobca klimatizácie. Rovnako treba dbať na hlučnosť. Vonkajšia jednotka umiestnená rovno pri okne izby v ktorej spávate, nie je veľmi ideálna.

Vnútorná klimatizačná jednotka by pritom nemala v miestnosti dominovať a nemala by byť umiestnená rovno nad hlavou človeka, aby naňho nefúkal priamo studený vzduch. Veľa ľudí robí chybu, keď montujú vnútornú jednotku svojpomocne a umiestnia ju rovno nad gauč v obývačke alebo ešte horšie rovno nad posteľ…

Samozrejme je možné výškové lamely klimatizácie nasmerovať, ale treba myslieť na to, že vzduch má prúdiť tam kde je potrebné ochladenie, prípadne ho smerovať do stredu miestnosti.

 

Ako používať klimatizáciu

Mnohí ľudia robia zásadnú chybu pri používaní klimatizácie a následne sa čudujú, že sú prechladnutí alebo ich bolia kĺby, hlava, ramená a podobne. Samozrejme nie je príjemné sedieť v horúčavách, ale s ochladzovaním vzduchu treba narábať opatrne. Nie je vhodné pustiť klimatizáciu na maximum a zdržiavať sa v danom priestore.

Preto by ste mali dodržiavať rozdiel medzi externou teplotou a interiérovou teplotou nie väčší ako 6 stupňov! Nie je to však jediný faktor, ktorý vplýva na náš komfort. Pocitová teplota je závislá aj od vlhkosti v danom priestore. Napríklad pri 25 stupňoch a vlhkosti 40 % sa budete cítiť príjemne, no pri rovnakej teplote a vlhkosti 80 % budete mať pocit dusna a horúčavy. Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj rýchlosť prúdenia vzduchu. Čím rýchlejšie prúdenie, tým pociťujeme väčší chlad.

 

Na záver…

Verím, že Vám tieto základné informácie pomohli si aspoň trocha urobiť obraz, prečo by ste mali vyberať klimatizáciu s odborníkom a rovnako si zvolenú klimatizáciu dať namontovať renomovanou a kvalitnou spoločnosťou.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Klimatizácia - ako si vybrať tú správnu?
Autor
Popis
Klimatizácia. Ako si vybrať tú správnu klimatizáciu?Podľa akých kritérií ju treba vyberať a na čo si dávať pozor, aby ste nezvýšili náklady na jej prevádzku

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu