Blog o modulárnych domoch

Bazén a jeho umiestnenie

Mnoho ľudí zvažuje zaobstaranie vlastného bazéna už pri plánovaní a vyberaní rodinného domu. V myšlienkach zostáva bazén počas celej doby plánovania domu, no plánovanie a umiestnenie samotného bazéna býva často opomínané. Neskôr, keď už dom stojí a mali by prísť na rad úpravy pozemku, záhrady a bazénu, zrazu sa zistí, že nie je dostatok priestoru a možností, kde ho správne zakomponovať. Následne zostane celá rodina smutná, že prečo nebolo myslené skôr aj na bazén a jeho umiestnenie.

Bazen a jeho umiestnenie

 

 

Bazén a jeho umiestnenie

Kde umiestniť bazén?

Bazén využívajú ľudia najmä na oddych v kruhu svojej rodiny či priateľov. Pri plánovaní umiestnenia bazénu treba prihliadať práve na dostatok miesta v jeho okolí a z druhej strany aj na dostatok súkromia. Neodporúčame umiestňovať bazén pred domom zo strany ulice a vchodu. Práve naopak, bazén by mal byť situovaný čo najďalej od ruchu, aby Vás čo najmenej rušil ruch z okolia.

Pri výbere vhodného miesta pre bazén, treba brať do úvahy nielen samotný pozemok a jeho možnosti, ale aj umiestnenie domu, prípadne stromov a ostatných zastavaných plôch v okolí.

Veľkú pozornosť odporúčame venovať aj bezpečnosti v priestoroch Vášho budúceho bazéna. Niet nič horšieho, ako postaviť bazén na kopci a nezabezpečiť priestor dostatočne na to, aby človek nespadol o pár metrov nižšie, do nejakej “priepasti”…

Bazén by mal byť umiestňovaný na pozemku tak, aby slnko dokázalo naňho svietiť počas celého dňa, bez zatienenia domom alebo stromami. Najideálnejšia orientácia bazéna je teda na juh.

Neodporúčame umiestňovať bazén do niektorého z rohov na pozemku, pretože Vám to môže obmedzovať prístup do samotného bazéna. Okolo bazéna by mala byť voľná plocha aspoň pol metra až jeden meter, aby bol pohyb okolo neho komfortný. Nezabúdajte na fakt, že nebudete celý deň tráviť iba v bazéne a preto by ste mali zabezpečiť dostačný priestor aj pre oddych mimo bazéna. Či už na umiestnenie väčšej plochy na ležadlá alebo záhradné sedenie.

 

Aké rozmery a tvar bazéna zvoliť?

Táto otázka a riešenie je veľmi individuálne a odlišuje sa každým zákazníkom. Väčšina bazénov je realizovaná spravidla v rozmeroch  4 x 6 metrov, prípadne 4 x 8 metrov, aby v ňom bol dostatok priestoru na plávanie. Ak Vám nepostačí tento rozmer a zároveň Vám pozemok nepovoľuje väčší bazén, môžete do bazéna zakomponovať protiprúd, ktorý Vám zabezpečí “nekonečné” kilometre plávania.

Čo sa týka tvaru bazéna, väčšina zákazníkov vyberá obdĺžnikový tvar, kvôli maximálnym možnostiam využitia celej plochy bazéna. Obdĺžnikový tvar bazéna je vhodný aj pre menej náročné zastrešenia a zakrytia bazéna. Čím zložitejší tvar bazéna zvolíte, tým bude aj samozrejme drahší.

Na cenu bazéna vplýva aj použitý materiál. Od najlacnejšieho plastu, cez laminát až po nehrdzavejúcu oceľ či nerez.

Ak by Vás zaujímala odporúčaná hĺbka bazéna, tak najideálnejšia hĺbka je 1,2 m. Táto hĺbka je ideálna nielen kvôli bezpečiu, ale poskytuje dostatok komfortu pri kúpaní. Zároveň sa ohrieva ideálne množstvo vody potrebnej v bazéne.

 

Ako zabezpečiť, čo najdlhšiu sezónu kúpania sa v bazéne?

Orientáciu bazéna na južnú stranu sme už spomenuli. V dnešnej dobe by však mal byť každý bazén vybavený aj ohrevom vody. Bez neho sa možno v bazéne kúpať len niekoľko týždňov a kúpanie závisí od počasia. Aby ste zabezpečili, čo najdlhšiu kúpaciu sezónu, ohrev vody je takpovediac nutnosťou.

Bazén môže byť vyhrievaný niekoľkými typmi ohrevných telies. Od elektrického výhrevu až po ohrev cez výmenník tepla, solárny ohrev alebo tepelné čerpadlá. Možností je neúrekom, závisí iba na Vašich preferenciách a na tom, či investuje viac peňazí do ohrievacieho systému na začiatku a následne ušetríte na energiách, alebo si vyberiete najjednoduchší spôsob ohrevu, v tomto prípade elektrický a zaplatíte neskôr viac peňazí na samotnej prevádzke.

Čo sa týka predĺženia kúpacej sezóny, určite pomáha aj prekrytie bazéna, ktorý nielen chráni vodu pred rýchlym ochladzovaním, ale chráni ju aj pred nečistotami. Samotné zakrytie plní aj funkciu z pohľadu bezpečnosti, o ktorej sme sa zmieňovali vyššie.

Ohrevom vody a zároveň zastrešením bazéna môžete predĺžiť kúpaciu sezónu z niekoľkých týždňov až na obdobie 6 až 7 mesiacov. Pritom zastrešenie bazéna pasívne ohrieva vodu, vďaka čomu ušetríte na energiách a vykurovaní až 30 % spotrebovanej energie.

Nepriazeň počasia Vám tak neprekazí rodinné kúpanie aj počas chladnejších dní na jar či jeseň.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Bazén a jeho umiestnenie
Autor
Popis
Väčšina ľudí plánuje spolu s výstavbou rodinného domu aj vlastný bazén.Avšak už menej z nich rozmýšľa, že bazén a jeho umiestnenie je vhodné plánovať vopred

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu