Blog o modulárnych domoch

Ako vychladiť rodinný dom počas horúceho leta?

Na otázku ako vychladiť rodinný dom počas horúceho leta, nie je také jednoduché a jednoznačné odpovedať dvomi slovami. V súčasnej dobe existuje množstvo riešení, ktoré Vám pomôžu nastaviť príjemnú klímu aj počas horúcich letných dní a to aj bez použitia klimatizácie. Aké iné dostupné riešenia na dosiahnutie optimálnej klímy však existujú, Vám prezradí náš ďalší článok.

Ako vychladit rodinny dom pocas horuceho leta

 

Ako vychladiť rodinný dom počas horúceho leta?

 

Najúčinnejším spôsobom udržania príjemnej teploty a celkovej klímy v dome počas leta je vo všeobecnosti rozumné vetranie a tienenie. Čo si však treba pod tienením a vetraním predstaviť? Skúste najprv popremýšlať, než budete pokračovať v čítaní článku…

Samozrejme Vás nebudem nútiť premýšlať, iste ste sa rozhodli v čítaní pokračovať ihneď po troch bodkách v predchádzajúcej vete :) Skúsme ísť teda pekne po poriadku.

Už pri projektovaní domu treba myslieť na to, akým spôsobom budete nielen kúriť v zime, ale aj dom chladiť v letných mesiacoch. Šikovný architekt myslí na tieto skutočnosti vopred a podľa možností navrhne balkón, presah strechy, slnolamy alebo nejaké iné tienenie v podobe žalúzií, pergol, markíz a podobne. V súčasnej dobe sú moderné veľké sklenené okenné plochy a tie treba chrániť pred slnečnými lúčmi, ktoré by prehrievali interiér. Tak ako bolo spomenuté vyššie, najlepšie urobíte, keď budete venovať pozornosť tieneniu už počas projektovania domu a to v spolupráci s architektom. Aby sa nestalo, že Vám tienenie urobí viac škody ako úžitku! Napríklad pevné tienenie sa musí projektovať tak, aby v lete síce tienilo, ale aby v zime nezamedzilo solárnym ziskom.

Najčastejšie používaným tienením v našich končinách sú dva typy tienenia. Prvým je použitie žalúzií, či už interiérových alebo exteriérových, druhým použitie terasových markíz. Nie je ničím neobvyklým použitie aj ich kombinácie. Žalúzie slúžia hlavne na stlmenie slnečných lúčov a zároveň markíza plní tieniacu úlohu, čím znižuje teplotu nielen na terase, ale aj v interiéri.

 

Interiérové a exteriérové žalúzie

V minulosti boli skôr v popredí interiérové než exteriérové žalúzie, ktoré sa používali ako vhodné tienenie. V súčasnosti idú do popredia práve exteriérové žalúzie a sú čoraz vyhľadávanejšou alternatívou. Sú najčastejšie používaným exteriérovým tieniacim prvkom. Efektívne chránia pred prehrievaním interiéru, kedy dokážu zachytiť až 85 % slnečných lúčov a zároveň umožňujú pohodlnú reguláciu intenzity svetla.

Možností ako sa dajú ovládať je neúrekom. Od klasického ručného, cez elektrické, prípadne mobilom či inteligentným automatizovaným systémom ovládané. Exteriérové žalúzie existujú vo viacerých prevedeniach. Cenovo náročnejšie je použitie takých, ktoré majú svoj “kastlíček” zakrytý pod omietkou a žalúzie sa jednoducho zarolujú až pod omietku, alebo také, ktoré majú priznaný kastlík a môžu tak slúžiť aj ako pekný architektonický prvok. Exteriérové žalúzie je potrebné montovať ešte pred dokončením zateplenia a finálnej fasády, čo je ich nevýhodou. Interiérové žalúzie je možné montovať aj dodatočne a sú cenovo dostupnejšie.

Exteriérové žalúzie so skrytým kastlíkom používame aj na našich domoch. Príklad môžete vidieť na tomto linku kontajnerového domu S.

Exterierove zaluzie

 

Terasové markízy

Terasové markízy vo väčšine prípadov nevyžadujú náročné riešenia. Jednoducho sa montujú, nevyžadujú dodatočné stavebné úpravy, no zároveň poskytujú účinný tieň. Keď ich nepotrebujete, jednoducho ich zrolujete.

Ich veľkou výhodou je pokrytie dostatočne veľkej plochy tienenia a skutočnosť, že neprekážajú v pohodlnom užívaní domu. Keďže sa montujú na stenu nezaberajú miesto v priestore a ani na samotnej terase.

Dostupné sú viaceré typy terasových markíz. Lacnejšie terasové markízy používajú jednoduché navinutie plachty na hriadeľ. Kvalitnejšie sú kazetové terasové markízy, ktoré nielen chránia látku pred nečistotami, ale vyzerajú modernejšie a elegantnejšie. Kvalitnejšie terasové markízy sú z kvalitnejších látok, sú pružnejšie a menej sa krčia.

Nevýhodou terasovej markízy je to, že v nepriaznivom počasí je potrebné markízu zvinúť, aby sa plachta nepotrhala, prípadne nezašpinila. Najkomfortnejšie terasové markízy používajú automatické zvinutie riadené senzormi.

Terasove markizy

 

Exteriérové rolety

Exteriérové rolety patria aj v dnešnej dobe k často vyhľadávaným tieniacim prvkom. Nie sú tak cenovo náročné a zároveň poskytujú úplné zatienenie, čo pri niektorých tieniacich prvkoch nie je možné. Exteriérové rolety sa dodávajú s ručným rolovaním alebo elektrickým pohonom. V súčasnej dobe sa čoraz častejšie používajú rolety aj na solárny pohon.

Exterierova roleta

 

Pergoly

Výhodou pergol je ich stabilita a dobrá odolnosť voči poveternostným vplyvom.

Nevýhodou je však ich pevné umiestnenie. Nedajú sa jednoducho odsunúť alebo premiestniť v prípade potreby. Ak sa umiestni na nevhodné miesto, môže počas zimných mesiacov byť skôr na obtiaž ako na osoh.

Pergoly sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach. Od drevených, hliníkových až po bioklimatické pergoly, ktoré sú vyrobené z hliníkových lamiel, ktoré dokážu regulovať nielen množstvo svetla, ale aj účinne odvetrať priestor pod ňou.

Pergola

 

Solárne plachty

Solárne plachty sú účinným tieniacim prvkom, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu najmä pri moderných domoch. Tieto plachty sú zväčša navrhované na mieru, čo je ich veľkou výhodou. Plachty sa zväčša uchytávajú na dom alebo na samostatnú konštrukciu.

Solarne plachty

 

Slnolamy

Slnolamy alebo inak povedané posuvné okenice majú výhodu v odolnosti a bezpečnosti. Nevýhodou je zároveň ich pevná konštrukcia, ktorá sa nedá zrolovať alebo inak skryť. Posuvné okenice sa vyrábajú nielen v rôznych farebných a materiálových prevedeniach, ale ponúkajú aj rôzne dizajnové možnosti, ktoré ponúkajú oku lahodiace architektonické prvky.

Slnolamy

 

Na záver…

Možností ako nastaviť a udržiavať príjemnú a optimálnu klímu je hneď niekoľko. Ak nechcete používať iba klimatizáciu, môžete siahnuť po vyššie spomenutých tieniacich prvkoch, ktoré sa používajú najčastejšie.

No napriek použitiu rôznych tieniacich prvkov netreba zabúdať ani na efektívne vetranie. Efektívne vetranie v letných mesiacoch by malo trvať menej ako 10 minút a to v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Počas dňa neodporúčame vetrať, pretože horúci vzduch ohrieva nielen vonkajšiu fasádu, ale aj vnútorný priestor v dome.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Ako vychladiť rodinný dom počas horúceho leta?
Autor
Popis
Na otázku ako vychladiť rodinný dom počas horúceho leta, nie je také jednoduché a jednoznačné odpovedať dvomi slovami. V súčasnej dobe existuje množstvo riešení, ktoré Vám pomôžu nastaviť príjemnú klímu aj počas horúcich letných dní a to aj bez použitia klimatizácie.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu