Blog o modulárnych domoch

Ako spraviť základovú dosku svojpomocne?

Základy domu

Mnoho ľudí pristupuje aj v dnešnej dobe k voľbe, že si základovú dosku urobia svojpomocne. Niekedy sa mylne domnievajú, že sa náklady prácou “svojpomocne” zminimalizujú, no nebýva tomu v skutočnosti tak. Z druhej strany väčšina stavebných firiem vyžaduje hľavne pri montovaných domoch už predpripravenú základovú dosku pred samotným postavením stien. Naša spoločnosť dodáva komplexné riešenie, teda vrátane prípravy základovej dosky. V prípade, ak by ste využili naše služby, dodáme Vám kompletnú stavbu aj so základmi. Napriek tomu, ak sa rozhodnete, že si vystačíte sami, prinášame Vám presný postup, ako by ste mali po správnosti postupovať…

 

Ako spraviť základovú dosku svojpomocne

 

Využitie služieb geodeta

Úplne prvou vecou, ešte pred samotným zahájením výkopu základovej dosky je využitie služieb geodeta, ktorý presne vytýči nielen hranicu pozemku (ak ju ešte nemáte presne zameranú), ale taktiež presné hranice základov Vášho budúceho domu. Väčšinou sa hranice základov vykolíkujú, natiahne sa medzi nimi špagát a vápnom sa urobia presné čiary, znázorňujúce miesta, kde presne treba kopať.

 

Vyznačenie hranice základov

Až po vyznačení základovej jamy, prípadne základových pásov môžete začať s výkopovými prácami s hĺbkou približne 1 meter.

 

Výkop základov

Od výšky osadenia domu závisí hĺbka základov, sklon kanalizácie, počet schodov atď. Presné údaje by ste mali mať od svojho architekta v projektovej dokumentácii.

Po vykopaní základov, treba presne podľa projektu uložiť kanalizačné potrubia a ostatné vedenia (elektrina, plyn, voda…).

Šírka základov býva rôzna v závislosti od druhu stavby, počtu podlaží a hmotnosti stavby. Základy pod domom musia mať väčšiu šírku ako samotné steny domu.

 

Betónovanie základov

Ak máte uložené všetky potrubia a vedenia na mieste určenom v projekte, ešte raz si všetko skontrolujte a následne môžete začať betónovať.

Na základové pásy sa používa trieda betónu B15. Pri podkladovom betóne je to trieda B20.

Po vyliatí betónu do základových pásov, treba betón vyrovnať podľa vodováhy, nech nemáte problém s murovaním soklovej časti.

Následne po vyrovnaní betónu, treba ešte kým je betón mäkký, zapichnúť doňho roxorové tyče tak, aby boli osadené od seba v rozostupoch betónovej debniacej tvárnice. Každá roxorová tyč by mala byť približne v strede každej betónovej debniacej tvárnice.

 

Základy domu – finalizácia

Soklovú časť domu je najlepšie teda robiť z pevných betónových debniacich tvárnic, ktoré umiestnite na základové pásky keď sa vysušia a len v jednej vrstve.

Medzi takto pripravené základy treba vysypať vstvu štrku vo výške približne 15 centimetrov, uložiť oceľovú kari sieť a následne vyliať podkladový betón B20, ktorý bude tvoriť celý podklad základovej dosky. Podkladový betón by mal mať hrúbku približne 15 centimetrov.

Vyliaty betón treba vyrovnať podľa vodováhy a nechať uschnúť.

Betón nechajte schnúť približne 3 týždne. Po uschnutí sa betón natiera ešte penetračným náterom. Následne sa po jeho uschnutí rozloží na celý povrch lepenka (IPA), ktorá sa prilepí zahrievaním.

 

Výstavba domu

Následne sa môže začať výstavba stien samotného domu.
 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Ako spraviť základovú dosku svojpomocne?
Autor
Popis
Mnoho ľudí aj v dnešnej dobe si zvolí, že si základovú dosku urobia svojpomocne. Nie je to vždy práve najlepšie riešenie, ale zvládnúť to môžete aj sami...

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu