Blog o modulárnych domoch

Ako si vybrať kvalitný pozemok?

Ako vybrať stavebný pozemok

Väčšina ľudí rieši kúpu pozemku a výstavbu domu raz za svoj život. V takomto prípade nemusí byť jednoduché vedieť si vybrať ten správny pozemok bez základných informácií, ktorým by ste mali venovať pozornosť. Čomu teda pri kúpe pozemku venovať pozornosť, aby ste si obstarali nielen pekný, ale hlavne kvalitný pozemok?

Vybrať vhodný a kvalitný pozemok nebýva jednoduchou záležitosťou. Každý človek má svoje predstavy, len tie sa môžu výrazne líšiť od skutočných možností dostupných pozemkov. V prípade, že si chcete postaviť dom, určite máte minimálne niekoľko preferencií vo svojej hlave, ktoré by mal Váš vysnívaný pozemok aj spĺňať.

 

Ako si vybrať kvalitný pozemok?

 

Minimálne ide o tieto preferencie:

  1. umiestnenie pozemku – mesto, vidiek, prípadne okrajová štvrť v meste
  2. veľkosť pozemku
  3. cena

Okrem týchto “subjektívnych” kritérií však existujú všeobecne základné, ktoré by mal spĺňať každý kvalitný pozemok.

 

Do úvahy treba brať tieto atribúty:

  1. lokalita pozemku
  2. veľkosť pozemku
  3. tvar pozemku
  4. orientácia pozemku na svetové strany
  5. vybavenosť pozemku inžinierskymi sieťami
  6. občianska vybavenosť v okolí pozemku

Najdôležitejším kritériom je rozhodne lokalita, teda poloha pozemku. Je logické, že v meste sú pozemky drahšie ako na vidieku, no dôležitým atribútom výberu je samozrejme aj veľkosť pozemku. Kvalitu a atraktívnosť pozemku ovplyvňuje aj jeho dobrá orientácia voči svetovým stranám a dostatočná šírka i dĺžka pozemku.

Pri výbere treba brať do úvahy skutočnosť, či Vami vybraný pozemok má priamy prístup k príjazdovej ceste.

Najčastejšími preferenciami výmery stavebného pozemku sú pozemky do 600 m2 v tvare štvorca či obdĺžnika. Minimálna šírka pozemku by mala byť aspoň 17 metrov (samozrejme dá sa stavať aj na užšom a šikovný architekt navrhne dom, ktorý zapadne do zástavby), no ideálne je mať k dispozícii aspoň 20 metrov široký pozemok.

Ak kupujete pozemok v novovznikajúcej štvrti, kvalitu pozemkov môže prezradiť skutočnosť, koľko percent pozemkov je už predaných v závislosti od doby začiatku predaja pozemkov.

 

Kvalitný stavebný pozemok

by mal mať skolaudované všetky inžinierske siete a cestnú komunikáciu. Najideálnejšie je kúpiť taký, ktorý má už priamo pred sebou dotiahnuté inžinierske siete (plyn, voda, elektrina, kanalizácia).

Pri výbere pozemku nezabúdajte ani na jeho dostupnosť a občiansku vybavenosť v okolí. Ak budete denno denne dochádzať za prácou, myslite na to, či nebudete musieť stráviť hodinu v aute, kým sa dostanete do práce a hodinu späť popoludní!

Kvalitný pozemok má v blízkosti vybudovanú občiansku vybavenosť (obchody, školy, škôky, úrady, lekárov…). Okolie, v ktorom sa Váš pozemok nachádza, by malo v tesnej blízkosti poskytovať priestor pre relax a voľný čas.

Veríme, že Vám tieto informácie pomôžu pri výbere ideálneho a kvalitného pozemku. Ak by ste napriek tomu potrebovali pomôcť alebo poradiť, radi Vám naši realitní poradcovia pomôžu nielen s výberom, ale aj s obstaraním pozemku.
 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Ako si vybrať kvalitný pozemok?
Autor
Popis
Neviete ako si vybrať kvalitný stavebný pozemok?Prečítajte si naše tipy a postup, ako sa k vysnívanému pozemku dostať a na čo si dávať pozor pri jeho výbere

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu