Blog o modulárnych domoch

Ako si vybrať krb do domu?

Každý z nás potrebuje z času na čas romantiku, príjemnú atmosféru a strávenie voľných chvíľ v kruhu svojej rodiny či najbližších známych. K navodeniu príjemnej a romantickej atmosféry Vám zaiste pomôže zapálenie ohňa v krbe Vášho domu. Oheň v krbe nielen navodí dokonalú atmosféru, ale celý priestor ohreje príjemným teplom.

Súčasné moderné technológie však umožňujú oveľa viac, ako len využitie krbu na vykurovanie alebo ohrev vody. Dostupné riešenia totiž ponúkajú riešenie aj pre tých, ktorí napríklad majú už dom postavený a nemajú možnosť sa dodatočne napojiť na komín.

Ako si vybrať krb do domu a na čo nezabudnúť pri jeho plánovaní? Náš článok Vám odhalí viac…

Biokrb

 

Ako si vybrať krb do domu?

V prvom rade je veľmi dôležité, aby ste zodpovedali na zásadnú otázku, ktorou je, či budete Váš krb využívať v dome iba občas alebo ho budete naplno využívať aj na vykurovanie?

V prípade, že ho budete využívať iba občas a nebude zároveň slúžiť na vykurovanie, môžete využiť riešenie biokrbu, ktoré ponúka práve moderné a technicky nenáročné riešenie bez napojenia na komín. Čiže jednoducho sa dá zhotoviť a zakomponovať do interiéru aj bez stavebného zásahu.

Ak však chcete využívať krb aj počas vykurovacej sezóny na vykurovanie, prípadne ohrev vody, odporúčame zvoliť krb s teplovzdušnou vložkou alebo krb s teplovodnou vložkou.

Otvorený krb bez krbovej vložky nie je tak účinný ako krb s vložkou. Tie bezvložkové majú nízku tepelnú účinnosť, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 15 až 20%. Pri krboch riešených s krbovou vložkou je tepelná účinnosť podstatne vyššia a tepelný zisk môže byť až na úrovni 80% z vyrobeného tepla.

Krbové vložky bývajú najčastejšie zo zliatiny alebo z ocele v kombinácii so šamotovými tehlami a betónom.

Neodporúčame Vám realizáciu krbu svojpomocne, pretože treba dbať hlavne na bezpečnosť a kvalitné prevedenie, aby ste predišli fatálnym chybám. Preto vyberajte dôsledne aj tím odborníkov, ktorí Vám vedia dať dostatočné referencie a ktorí skutočne vedia krb odborne zrealizovať.

Tak ako som spomínal vyššie, Váš krb nemusí disponovať nevyhnutne krbovou vložkou. Možno patríte medzi tých, ktorí pri plánovaní a projektovaní domu nemysleli vopred na krb a teraz by ste si chceli dodatočne užívať oheň a prijemné teplo v jeho okolí. Nemusíte však smútiť, riešením pre Vás je určite biokrb.

 

Biokrb

Biokrby patria medzi moderné a technicky nenáročné riešenia. Nevyžadujú stavebný zásah a nepotrebujú využívať komín na odvod splodín.

Biokrby alebo ak chcete biokozuby pracujú na princípe spaľovania kvalitného paliva, ktorým je bioalkohol. Pri jeho horení nevznikajú škodlivé látky, iba voda a oxid uhličitý, ktorý bežne vydychujeme. Interiér však treba častejšie prevetrávať, aby sa v ňom nehromaždilo príliš veľa oxidu uhličitého.

Výhodou biokrbu je to, že oheň horí krásnym zlatožltým plameňom, krb nedymí a po popole nie je žiadna stopa. Biokrby chránia životné prostredie a pri použití kvalitného biokrbu nie je potrebné používať zápalky, pretože zapálenie a zhasnutie ohňa prebieha úplne automaticky pod kontrolou senzorov. Vzhľadom na to, že je biokrb bezprašným riešením, je ideálny aj pre alergikov.

Tie kvalitnejšie biokrby disponujú aj komfortnejším ovládaním, akým je napríklad ovládanie cez smartfón, tablet alebo diaľkový ovládač. Týmito modernými vymoženosťami viete krb kedykoľvek zapnúť a vypnúť bez fyzickej kontroly a ovládania.

Biokrby môžu byť stolové, voľne stojace, ale aj závesné. Svojim rozmanitým dizajnom ponúkajú perfektné riešenia závislé iba od Vašich či architektových predstáv.

Ak nedisponuje Váš dom komínom, určite je biokrb tým správnym riešením pre Vás a Vaše potreby.

 

Krb s teplovzdušnou vložkou

Krby s teplovzdušnou vložkou využívajú na prenos tepla cirkuláciu vzduchu a taktiež sálanie tepla.

Výhodou krbu s teplovzdušnou vložkou je jeho okamžitý nábeh, ale zároveň nevýhodou je jeho krátky dobeh.

V dnešnej dobe sa veľmi často a s obľubou používajú kombinované krby, ktoré dokážu časť vyrobeného výkonu prostredníctvom horúceho vzduchu okamžite odovzdať do interiéru a časť sa odovzdáva sálaním. Akumulácia krbu následne zabezpečuje ukladanie vyrobeného tepla na neskôr.

To znamená, že kombinovaný krb funguje tak, že po jeho zapnutí dosiahnete relatívne rýchlo požadovanú teplotu a zároveň dokáže naakumulovať dostatok tepla na to, aby ponúkol teplo aj niekoľko hodín po jeho vypnutí.

Krb s teplovzdusnou vlozkou

 

Krb s teplovodnou vložkou

Krby s teplovodnou vložkou fungujú na princípe odovzdania vzniknutého tepla pri horení do výmenníku vody, ktorý teplo prenáša ďalej do systému.

Krb s teplovodnou vložkou odovdzdá energiu až do 80% nominálneho výkonu ohniska, zvyšok sa odovzdáva sálaním do miestnosti. Takýto krb je vhodné doplniť aj o akumulačnú nádrž, ktorá dokáže uložiť výkonové prebytky na neskoršie použitie.

Táto alternatíva sa dá využiť aj na ohrev a prípravu teplej vody.

Krby s teplovodnou vložkou sú ideálne, ak chcete vykurovať viacero aj vzdialenejších miestností. Takýto krbový systém sa dá prepojiť aj s radiátormi či podľahovým vykurovaním.

 

Na záver…

Je teda len na Vás, aký variant krbu si zvolíte. Teraz už viete, že možností riešenia je hneď niekoľko. Myslite však na krb už pri projektovaní domu a následnom vyšpecifikovaní na aké účely sa krb bude vo Vašom dome využívať. Zodpovedaním tejto jednoduchej otázky prídete k ideálnemu riešeniu pre Vás a Vaše potreby.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Ako si vybrať krb do domu?
Autor
Popis
Súčasné moderné technológie umožňujú oveľa viac, ako len využitie krbu na vykurovanie a ohrev vody. Ako si vybrať krb do domu a na čo nezabudnúť pri plánovaní?

1 Poznámka