Blog o modulárnych domoch

Aké typy striech rodinných domov existujú?

Strechy rodinných domov

Strecha môže byť v súčasnosti rôznych tvarov, rôznej štruktúry či farebnosti. Nie vždy, však môže byť použitá v takom prevedení, o akom Vy uvažujete alebo akú máte Vy predstavu. Strecha tvorí totiž komplexný architektonický celok spolu s domom a musí byť v súlade s okolím, v ktorom sa dom nachádza. Každý z nás chce mať strechu modernú a estetickú, ale mali by ste myslieť hlavne na jej funkčnosť. Musí byť odoľná voči poveternostným vonkajším vplyvom, ale zároveň musí byť dobre zhotovená a odizolovaná, aby zachovala nízkoenergetickú náročnosť celého domu.

V prípade, že Vaša strecha nebude dobre zhotovená, môže Vám unikať teplo aj rádovo viac ako 30 %. Čo pri zimnej vykurovacej sezóne rozhodne malé financie nie sú. Z druhej strany kvalitne zhotovená strecha Vám pomôže eliminovať aj ruchy a hluk z vonkajšieho okolia.

Čo sa týka strechy a aj samotného domu je vždy najlepšie použiteľnosť tvaru a materiálov na konkrétnom dome a pozemku odkomunikovať s architektom a dodávateľom stavby. No napriek tomu poznáme 2 základné typy striech, z ktorých už potom následne vychádzajú ostatné tvary. Prvým typom je plochá strecha a druhým šikmá strecha.

 

Aké typy striech rodinných domov existujú

 

Plochá strecha

Plochá strecha je taká, ktorá nemá sklon väčší ako 10º. V prípade použitia plochej strechy môžete ušetriť peniaze nielen na tom, že nemusíte robiť žiadnu konštrukciu krovu, ale aj na ploche, ktorú treba zaizolovať. Priestor pod strechou tak viete využiť efektívnejšie. Ploché strechy boli používané prevažne v minulosti, nejaký čas sa používali iba šikmé strechy a zas v súčasnosti sa stretávame s trendom, že mnoho ľudí volí radšej plochú strechu.

 

Šikmá strecha

Napriek moderným trendom je šikmá strecha stále preferovanejšia a to nielen pri výstavbe rodinných domov, ale aj malých bytoviek a podobne. Šikmé strechy pritom mávajú sklon od 10º do 55º. Hlavnou výhodou šikmých striech je väčšia odolnosť voči poveternostným vplyvom a prípadne využitie podkrovného priestoru na ďalšie obytné miestnosti. No z druhej strany sú aj finančne náročnejšie na zhotovenie a pri výstavbe.

 

Sedlová strecha

Existuje viacero typov šikmých striech. Najčastejšie sa však používa sedlová strecha, ktorá pozostáva z dvoch proti sebe naklonených rovín v sklone od 15º. Tie šikmejšie mávajú sklon aj okolo 45º – 55º.

 

Valbová strecha

Ďalším typom šikmej strechy je valbová strecha. Je podobná sedlovej streche, teda pozostáva z dvoch proti sebe naklonených rovín, ale je ukončená šikmým skosením. Používa sa najmä pri domoch s pôdorysom v tvare “L”.

 

Pultová strecha

Pultová strecha patrí medzi šikmé strechy, aj keď sa často mylne zamieňa s plochou strechou. Šikmou je preto, lebo dosahuje sklon viac ako 10º. Pultová strecha je tiež veľmi obľúbená a v prípade orientácie fasády na južnú stranu je veľmi dobre energeticky využiteľná. Často sa ňu montujú slnečné kolektory, ale aj strešné veľké okná, ktoré dokážu dodať miestnostiam väčšie teplo.

 

Stanová strecha

Stanová strecha nie je často využívaná, ale predsa existuje. Má tvar ihlana, teda všetky strany sa stretávajú v jednom bode uprostred celej strechy.

Aký typ strechy preferujete Vy? Podeľte sa s nami o informácie v komentároch nižšie.
 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Aké typy striech rodinných domov existujú?
Autor
Popis
Viete aké typy striech rodinných domov existujú? Akú by ste si vybrali Vy? Šikmá strecha, valbová strecha, sedlová strecha, pultová strecha, stanová strecha

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu