Blog o modulárnych domoch

Aké materiály použiť v dome?

Plánovanie rodinného domu nekončí výberom vhodného stavebného pozemku a vhodného pôdorysného riešenia či typu výstavby. Detailov, ktorým treba venovať náležitú pozornosť je viacero. Avšak dnes sa budeme zameriavať na to, aké materiály použiť v dome, aby ste sa cítili v jednotlivých miestnostiach pohodlne.

Ake materialy pouzit v dome

Aké materiály použiť v dome?

Každý z nás má iné preferencie, preto sa nedá unifikovať použitie materiálov, ktoré by každému z nás vyhovovali rovnako. Niekto sa cíti pohodlne v miestnosti obloženej drevom, inému zas vyhovuje kameň, sklo či kov.

 

Prírodné materiály vs. umelé materiály

Na začiatku si však treba uvedomiť dva základné druhy materiálov, ktoré delíme na prírodné a umelé. Prírodné materiály sú také, ktoré sa vyskytujú priamo v prírode ako je napríklad drevo, kameň alebo koža. Medzi umelé materiály patria hlavne plasty, čiže výrobky z ropy alebo inak priemyselne spracovávané materiály, teda nezískavané priamo z prírody, ale ktoré musia prejsť určitým technologickým spracovaním.

 

Vlastnosti materiálov

Pri výbere materiálov treba brať do úvahy viaceré vlastnosti, ktorými daný materiál disponuje. Iné materiály použijete v kúpelni a iné napríklad v obývačke alebo spálni. Do úvahy treba brať odolnosť, tepelnú vodivosť, schopnosť izolácie tepla a odrazu svetla, cez tvrdosť materiálu a samotnú povrchovú úpravu.

Ak by ste boli úplne stratení vo výbere, odporúčame Vám obrátiť sa na interiérového architekta, ktorý Vám poradí a navrhne interiér presne podľa Vášho životného štýlu.

Ak by ste sa vybrali vlastnou cestou, odporúčame sa riadiť kombináciou intuície s pocitmi pri danom materiáli v spojitosti s jeho funkčnosťou. Na čo Vám bude extra drahý materiál, ak sa nebudete pri ňom cítiť komfortne?

Pri výbere vhodného materiálu dbajte na zdravotnú nezávadnosť, životnosť, odolnosť a farebnú stálosť. V poslednom období sa kladie vyšší dôraz na ekologickejšie materiály, ktoré nemajú taký vplyv na životné prostredie. Mnohé materiály sú v dnešnej dobe recyklovateľné a tým pádom použitelné viackrát.

Chladnejšie materiály, akými sú kov či kameň, sa skôr hodia do miestností, v ktorých netrávite veľa času. Naopak drevo, ktoré patrí medzi teplejšie materiály, sa hodí do miestností akými je spálňa, obývačka, pracovňa či kuchyňa.

Avšak použitie kombinácie chladných a teplých materiálov sa navzájom nevylučuje. Vhodnou a vkusnou kombináciou môžu vytvoriť dokonalú harmóniu. Nezabúdajte však na jeden detail, že niekedy je menej viac!

 

Jednotlivé typy materiálov

Drevo

Drevo nájdeme v každej domácnosti zastúpené zrejme najviac zo všetkých materiálov. Pôsobí prirodzene a prináša pocit tepla a bezpečia. Tak ako ostatné materiály, aj drevo má svoje výhody a nevýhody. Medzi výhody dreva patrí jeho dlhá životnosť, odolnosť a prirodzený vzhľad. Z druhej strany, jeho nevýhodou je neustála a pravidelná obnova. Povrch dreva časom stráca svoj lesk a preto je ho potrebné prebrúsiť a nalakovať, aby dostalo znova svoj šmrnc.

Drevo nebýva len súčasťou nábytku alebo interiérových podláh, ale často sa používa aj v exteriéri, ako obklad na fasádu domu, či na podlahu terasy.

 

Kameň

Kameň, rovnako ako drevo, patrí medzi prírodné materiály, avšak pôsobí na nás zväčša chladným dojmom. Často sa využíva v interiéri, ale aj v exteriéri na obklad steny alebo vo forme podlahy. Kameň má rôznu farebnosť, štruktúru a odolnosť, tak isto ako drevo.

 

Kov

Kov sa vyznačuje vysokou odolnosťou a ľahko sa udržiava. Dobre sa kombinuje s drevom, kameňom, ale aj so sklom. Dá sa použiť do skriniek, stolov, stoličiek až po kuchynské linky.

 

Sklo

V posledných rokoch sa sklo často využíva ako moderný prvok v podobe veľkých okenných výplní a posuvných dverných systémov. Umožňuje tak získavať oveľa viac svetla a pasívnej energie, ako tomu bolo v minulosti. Hlavne v radoch mladých ľudí je veľmi vyhľadávaným materiálom.

 

Koža

Koža, ako prírodný materiál, býva používaná hlavne ako poťah sedacích súprav a kresiel. Ľahko sa čistí, no zároveň v zime môže byť chladná. Preto mnohí ľudia volia radšej látkovú sedaciu súpravu, ktorá je v zime príjemne teplá a v lete sa neprehrieva.

 

Laminát

Laminátové podlahy sú trendom posledných 15 až 20 rokov. V dnešnej dobe sú dostupné moderné laminátové podlahy, ktoré sa svojim spracovaním a dekorom nedajú voľne okom rozoznať od dreva a drevených parkiet. Výhodou je ich nižšia cena oproti drevu, no nevýhodou je výrenie prachu a statická elektrina, ktorá vytvára chumáčiky prachu a pre alergikov nemusí byť vhodnou voľbou.

 

Keramické dlažby a obklady

Keramické dlažby sú vyhľadávanou klasikou najmä v kúpeľniach. Rôzne veľkosti a dekory ponúkajú neobmedzené možnosti a výber býva často veľmi zložitý práve vďaka ich rozmanitosti. Použiť sa dajú nielen v kúpeľni, ale aj v chodbách či kuchynských priestoroch.

 

Tapety

Tapety boli na ústupe po revolúcii, avšak v poslednej dobe si čoraz častejšie nachádzajú znova svojich priaznivcov. Interiér sa nimi dá spestriť aj v podobe 3D vzorov. Jednoducho sa inštalujú a dokážu zmeniť interiér v priebehu niekoľkých minút.

 

Na záver…

Materiálov, ktoré sa dajú použiť v dome je neobmedzené množstvo, s neobmedzenými farebnými a kvalitatívnymi vlastnosťami. Ich výber závisí hlavne na Vašich preferenciách a životnom štýle, ktorým žijete :)

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Aké materiály použiť v dome?
Autor
Popis
Detailov, ktorým treba venovať pozornosť pri výstavbe domu je viacero. Článok sa zameriava na to, aké materiály použiť v dome, aby ste sa cítili komfortne

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu