Blog o modulárnych domoch

10 chýb, ktoré robí skoro každý laik pri návrhu interiéru

Stáva sa to každému… Nakupujete a vyberáte dekorácie do Vášho interiéru. V obchode ich považujete za skvelú kúpu, no po príchode domov zistíte, že nie sú až také perfektné, ako ste si v momente ich kúpy idealizovali. A čo teraz?

Väčšina z nás nepatrí profesiou medzi dizajnérov alebo architektov interiérov a preto je ťažké sa orientovať pri ich zariaďovaní. Na to, aby ste boli úspešní, nestačí iba pozorné oko či kreativita… Interiéroví dizajnéri vedia ako zladiť farby, svetlo, dekorácie, jednotlivé prvky, veľkosť izieb a ich umiestnenie tak, aby daný priestor nielen oku lahodil, ale aby bol aj efektívne využitý a vytváral jeden celok.

Aby ste predchádzali nechceným a „bezhlavým“ nákupom a riešeniam, prinášame Vám najčastejších 10 chýb, ktoré robí skoro každý laik pri návrhu interiéru. Veríme, že Vám pomôžu ako návod, čo rozhodne nerobiť a zároveň ako objaviť vo Vás potenciál, ktorý Vaši priatelia a rodina ocenia.

10-chyb-ktore-robi-skoro-kazdy-laik-pri-navrhu-interieru

 

10 chýb, ktoré robí skoro každý laik pri návrhu interiéru

1. Rozmer a rozloha miestnosti

Prvým a zrejme najčastejším problémom pri laickom navrhovaní interiéru býva skutočnosť, že sa takpovediac „od oka“ zariaďuje miestnosť, ktorej rozmery nám nie sú 100 %-tne známe. Bez presných rozmerov je totiž veľmi ťažké interiér zariadiť. Rozdiel je nielen v rozlohe priestoru, tzn. šírke a dĺžke, ale rovnako dôležitá je aj svetlá výška interiéru. Inak sa zariaďuje interiér, ktorého strop dosahuje výšku 2.650 mm a inak, ktorý má výšku 3.500 mm.

Bez presných rozmerov je potom veľmi ťažké zariaďovať interiér predmetmi, dekoráciami, nábytkom, farbami atď.. Odhadom „od oka“ sa často stáva, že sa priestor predimenzuje a to hlavne nadrozmerným nábytkom, prípadne do veľkého priestoru použijú malé predmety, ktoré zbytočne vo veľkom priestore zaniknú. Dekorácie a predmety v miestnostiach dotvárajú interiér a nabádajú oko k ich umiestneniu. Lenže nesprávnym použitím môžu skôr uškodiť ako pomáhať.

Tajomstvom úspechu je preto zvoliť mix rôznych tvarov a rozmerov. Zvoliť vhodné proporcie nie je jednoduché, preto minimálne v tejto prvej fáze by ste sa mali poradiť so šikovným interiérovým dizajnérom. Ten Vás nasmeruje do určitých mantinelov, ktorých keď sa budete držať, vykročíte tým správnym smerom k úspechu.

 

2. Naplánujte si rozpočet

Mnohí z nás nakupujeme impulzívne bez dôslednejšieho premýšľania nad dôsledkami. Preto plánovanie rozpočtu pred samotným návrhom interiéru a zariaďovaním bude druhým bodom, ktorý Vás môže zachrániť od nechceného.

Predtým než vstúpite do obchodu s nábytkom by ste už mali byť rozhodnutí, koľko finančných prostriedkov plánujete investovať a následne sa tohto plánu treba aj držať. Viem, že nie je jednoduché dodržať naplánovaný rozpočet, ale verte bude Vás udržiavať plus mínus v stanovenom. Plánovanie je Vaším aktívom budúcej investície, preto sa ho snažte dodržať.

 

3. Požiadajte o pomoc interiérového dizajnéra

Každý z nás robí chyby, pretože človek nie je neomylný. Tak ako urobíte chybu Vy vo svojej práci, tak ich urobí aj interiérový dizajnér. Je to prirodzené a normálne. No rozdiel je však v skúsenostiach, ktorými každý disponujeme, ak svoju prácu robíme dôkladne, odborne a s radosťou.

Premena interiéru podľa našich predstáv býva niekedy zložitá. Na rozhodovanie stačí občas malý, ale zato dôležitý detail, ktorý my ako laici nemusíme na prvý pohľad objaviť. Často sa stáva, že potrebujeme pohľad niekoho nestranného a v tomto prípade priatelia a rodina nebývajú tým najvhodnejším partnerom pri rozhodovaní.

Interiéroví dizajnéri sa neustále vzdelávajú a preto disponujú modernými nápadmi plnými skvelých tipov a trikov, ktoré môžu pretvoriť Váš interiér na ozajstný skvost. Nemusíte interiérového dizajnéra zamestnať na celý projekt, stačí si s ním dohodnúť zopár hodín konzultácií a verte či nie, získate oveľa lepší prehľad.

 

4. Usporiadanie nábytku a dekorácií

Postupom času pribúdajú do našich domácností rôzne predmety. Tento stav vzniká prirodzeným „škrečkovaním“ v čase.

Nehovorím, že je niečo zlé na tom, keď inklinujete k hlineným prasiatkam a máte ich v zbierke vo Vašej domácnosti viacero. No už nie je úplne v poriadku, keď ich máte porozmiestňované po celom príbytku.

Snažte sa skôr rovnaké predmety zoskupovať na jednom mieste s exaktnými pravidlami. Jednoduchým usporiadaním do skupín vizuálne oddelíte rovnaké predmety od ostatných, ktoré nebudú pôsobiť rozháraným a rušivým dojmom.

 

5. Umenie

Buďte kreatívni, no držte sa pri zemi. Každú stenu môžete brať ako osobitnú galériu umenia. Hrajte sa s detailmi, ale berte ich ako jeden celok. Rôzne farby každej steny nebudú pravdepodobne tým najvhodnejším výberom.

Skúste si Váš interiér vizualizovať najprv v hlave. Prejdite si jednotlivé steny, kúty, podlahu, strop, nábytok, možné dekorácie atď. vo svojej mysli. Po premýšlaní si dajte otázku, či si viete v tejto vizualizácii predstaviť bývanie so všetkými členmi Vašej domácnosti?

Ak nemáte takú veľkú predstavivosť v myšlienkach, skúste si daný priestor nakresliť rukou na papier. Venujte pozornosť jednotlivým detailom čo do farby, rozmerov a rozmiestnenia. Vyslovene sa hrajte s detailmi a prebuďte v sebe kreatívneho ducha. Takáto jednoduchá skica Vám pomôže lepšie eliminovať nechcené riešenie i chyby a zároveň Vás posunie bližšie k samotnej realizácii.

 

6. Čím začať pri návrhu interiéru?

Po úvodných prvých piatich bodoch z nášho článku sa pokúste vymedziť v prvom rade štýl, do akého chcete Váš interiér smerovať. Po jeho jasnom zadefinovaní si postupne vyšpecifikujte materiály, farebné prevedenie a možnosti ako dotvoriť interiér nábytkom a dekoráciami.

Často býva jednoduchšie začať nábytkom a jeho farebným prevedením, ako začínať farbou samotných stien. S rozpočtom a rozmermi interiéru vo Vašej mysli, môžete začať „nákupnú exkurziu“. Neskončite pri výbere v prvom obchode. Exkurzia nebude ničím jednoduchým, ale keď chcete „dokonalosť“ budete musieť niečo obetovať, a tým bude čas a porovnávanie :-) Vyberajte predmety, materiály, prevedenie a ich farby podľa toho, ako Vám imponujú. Vy budete v interiéri bývať a Vy sami sa v ňom musíte cítiť pohodlne.

 

7. Čerpajte inšpiráciu z rôznych zdrojov

Úspešní ľudia hľadajú často inšpiráciu u iných. Úspešnými však nie sú preto, lebo kopírujú niečo vymyslené. Sú nimi preto, lebo to vymyslené zdokonalia. Pri návrhu interiéru to platí rovnako. Čerpajte inšpiráciu z časopisov, internetu alebo samotných showroomov. Vyberte si štýl, ktorý Vám dokonale imponuje a snažte sa ho pretaviť do Vášho interiéru, no zároveň ho niečím ozvláštnite. Sledujte detaily, lebo na detailoch ozaj záleží!

Nemusíte sa nikam ponáhľať. Práve naopak. Dokonalé interiéry nevznikajú v priebehu minút či hodín. Vznikajú v priebehu dlhých týždňov, mesiacov až rokov.

 

8. Ústredný bod je základ

Každá miestnosť potrebuje ústredný bod. Tento bod ponúka priestor pre naše oči, kde si „oddýchnu“ a vyhodnotia jeho funkčnosť. Väčšie miestnosti môžu samozrejme disponovať viacerými takýmito bodmi. Nevytvorenie ústredného bodu v miestnosti je jednou z najväčších chýb pri navrhovaní interiérov, ktorých sa ľudia dopúšťajú.

Niektoré miestnosti sú vyslovene jednoduché a ich hlavným ústredným bodom je televízor. Pri návrhu interiéru sa najprv sústreďte na ústredný bod a následne okolo neho rozmiestňujte ostatné predmety.

 

9. Nepoužívajte darované predmety, ktoré neznášate

Darované predmety, ktoré neznášate nemusíte vystavovať len preto, lebo ste ich dostali od starej mamy. Predpokladám, že máte iné predstavy o tom, aké predmety by ste chceli vo Vašom interiéri prezentovať a s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú korešpondovať s tými darovanými.

Prečo sa potom trápiť, kde takéto predmety umiestniť? Jednoducho ich predajte alebo umiestnite do pivnice. Nemusíte ich vystavovať len z pocitu viny. Veď v tomto priestore nežije ten, ktorý Vám ich daroval. Žijete v ňom Vy a preto sa osloboďte od pocitu previnenia, keď sa ich zbavíte. Neuveríte, ako sa Vám ulaví :-)

 

10. Prezentujte Vašu osobnosť

Vaša domácnosť vypovedá o tom, kým ste a k akému životnému štýlu inklinujete. Nie je nič horšie, ako prísť do interiéru, ktorý má béžové steny, hnedý nábytok a jeden fádny obraz „najlepšie v hnedej farbe“, ktorý má byť prezentáciou umenia a dotvorením interiéru.

Vyššie spomenutý interiér je nielen nudný, ale dáva najavo, že Vám je ľahostajné v akom prostredí žijete.

Vyjadrite preto svoju osobnosť a životné hodnoty, ktoré sú pre Vás dôležité. Vytvorte unikátny priestor, v ktorom sa budú citiť dobre nielen Vaši priatelia, ale najmä Vy a Vaša rodina.

 

Na záver

Týchto 10 chýb pri návrhu interiéru mali byť pre Vás pomôckou, aby ste sa im vyvarovali a jednoduchšie prešli nie práve ľahkým procesom. Ak Vás však aj po tomto článku „prepadla“ panika a neviete si svoj interiér vytvoriť sami, treba si najať interiérového dizajnéra, ktorého skúsenosti, odborný pohľad a pomoc Vám pomôžu vytvoriť interiér po akom túžite.

Urobili ste iné chyby, mimo spomenutých v článku? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi, aby neurobili tú istú ako Vy. Každá myšlienka a pomoc budú užitočné :)

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
10 chýb, ktoré robí skoro každý laik pri návrhu interiéru
Autor
Popis
Aby ste predchádzali nechceným a „bezhlavým“ nákupom a riešeniam, prinášame Vám najčastejších 10 chýb, ktoré robí skoro každý laik pri návrhu interiéru.

Okomentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.*Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Návrat na vrchu