Blog o modulárnych domoch

Je dobré mať garáž pri rodinnom dome?

Plánujete rodinný dom, ale nie ste si istí na 100% či by jeho súčasťou mala byť aj garáž? V dnešnej modernej dobe každá rodina disponuje minimálne jedným či viacerými automobilmi. A preto je vhodné už pri plánovaní samotného domu myslieť aj na priestor pre Vaše motorové tátoše. Možno sa na prvý pohľad zdá projektovanie garáže ako triviálna záležitosť, mali by ste jej však venovať dostatok pozornosti a premyslieť ju do posledného detailu, aby ste predišli komplikáciám v budúcnosti. Aký máte teda názor Vy? Je dobré mať garáž pri rodinnom dome alebo nie?

Garaz

 

Je dobré mať garáž pri rodinnom dome?

 

Mnohým ľuďom pri stavaní rodinného domu neostáva nazvyš veľa prostriedkov a preto často nerozmýšľajú, že v budúcnosti by mohli chcieť svoje autá parkovať minimálne pod nejakým prístreškom, ak nie vo vhodnej garáži. Myslieť preto na garáž už pri projektovaní domu na pozemku je veľmi dôležité. Dom sa zväčša nedá len tak premiestniť, aby sa vedľa neho postavila garáž. Preto v prvom rade dôkladne zvážte, ako využijete celú plochu Vášho pozemku ešte pred výstavbou.

Garantujem Vám, že aj keď v tejto chvíli rozmýšľate iba nad samotným rodinným domom, budete v budúcnosti chcieť určite využívať pohodlie vlastnej garáže. Nie je nič lepšie ako v zime nastúpiť do teplého auta, nemusieť odmrazovať sklo, odpratávať sneh a v lete zas nastúpiť do príjemne vychladeného priestoru bez nutnosti púšťania klimatizácie na plné obrátky. Myslite preto na tieto skutočnosti a vytvorte taký priestor okolo domu, aby bolo možné s ním v budúcnosti pracovať.

Pritom nemusíte zvažovať a realizovať uzatvorenú garáž. Môžete zvoliť aj čisto iba prístrešok, ktorý ochráni auto pred nežiadúcimi vplyvmi. Výhodou v prípade prístrešku je jeho jednoduchá realizácia a nízke náklady. Nevýhodou naopak je nižšia bezpečnosť a nie také pohodlné vlastnosti akými disponuje garáž.

Ak sa rozhodnete pre garáž, môžete vyberať medzi dvomi alternatívami. Prvou je samostatne stojaca garáž a druhou je garáž, ktorá je súčasťou rodinného domu.

Či už sa rozhodnete pre samostatne stojacu garáž alebo garáž, ktorá bude súčasťou rodinného domu, prinášajú obe riešenia oproti prístrešku viaceré pozitíva. Prvým je určite vyššia bezpečnosť a rozhodne aj komfort, ktorý gáraž ponúka.

Samostatne stojaca garáž ponúka viacero možností a jednoduchšie umiestnenie na pozemku. Môže byť aj lacnejším riešením, pretože nemusí byť z rovnakého materiálu ako bude Váš dom. No z druhej strany prináša aj nevýhody, ktorými je nižší komfort oproti garáži spojenej s domom. Ak je garáž súčasťou domu, získate výhodu toho, že môžete pohodlne prejsť suchou nohou priamo do domu. Súčasťou takejto garáže býva aj sklad či dieľňa domáceho pána.

V prípade, že zvažujete samostatne stojacu garáž a jej zastavaná plocha bude do 25 m2 bude patriť takáto garáž podľa stavebného zákona medzi drobné stavby, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie, ale len jej ohlásenie stavebnému úradu. Stavba sa potom povoľuje v režime územného súhlasu. Ak by bola garáž väčšia, treba na ňu stavebné povolenie a územné rozhodnutie.

Preto je veľmi praktické a odporúčame to všetkým klientom, aby v prípade, že plánujú garáž v budúcnosti postaviť, aby si vybavili projekt a stavebné povolenie zároveň s rodinným domom, aj keby sa garáž realizovala neskôr a bola by samostatná. Ušetríte nielen čas, ale aj peniaze.

 

Interier garaze

 

Na čo nezabudnúť pri projektovaní garáže?

Každá garáž, či je to malá alebo väčšia, by mala byť napojená na rozvod elektriny, vodu a kanalizáciu. Ak zvažujete, že bude garáž vykurovaná, lebo ju budete chcieť používať napríklad ako dielňu, nezabúdajte aj na tento fakt.

Rozhodne nepodceňujte odvetrávanie, aby sa Vám v garáži nezrážala voda a nedochádzalo k tvoreniu plesní a húb.

Nezabúdajte na pevnú a odolnú podľahu, ktorá musí byť zospádovaná tak, aby sa na nej neudržiavala prebytočná voda, ak by ste v nej umývali auto.

Rovnako ako kvalitná podľaha je dôležitý kvalitný príjazd do garáže, aby ste nezničili trávnik, prípadne upravený terén na pozemku. V prípade, že bude garáž umiestnená ďalej od ulice, je treba zvážiť použitie zatrávňovacích tvárnic, prípadne zámkovej dlažby.

Ak budete využívať garáž aj na iné účely ako na parkovanie áut, odporúčame dostatočné osvetlenie priestoru, aby ste mohli garáž využívať aj vo večerných hodinách.

Čo sa týka brány, je voľba čisto na Vás a Vašich preferenciách. Niektorí ľudia preferujú manuálne, iní zas automatické otváranie. Typ brány pritom vyberajte tak, aby bola plne prispôsobená možnostiam priestoru. Na výber sú klasické krídlové brány, ktoré sú v súčasnosti skôr raritou, najčastejšie sa používajú sekciové brány, ktoré sa pri otváraní a zatváraní posúvajú po vodiacich koľajniciach pod strop garáže. Ak je strop nízky, alebo neumožňuje takéto riešenie, môžete zvoliť rolovaciu bránu, ktorá je priestorovo najúspornejším riešením.

 

Na záver

Tento článok mal demonštrovať skutočnosť, že ľudia často zabúdajú na garáž už pri projektovaní domu a po jeho výstavbe býva často problém, kde ju umiestniť, lebo priestor na pozemku nepostačuje alebo nevyhovuje ani menšej garáži. Myslite na vyššie spomenuté odporúčania už vopred pri plánovaní a projektovaní svojho rodinného domu. Dobrý architekt by Vám však vždy mal vedieť povedať a ponúknuť alternatívy s výhľadom do budúcnosti.

 

Túžite po modernom, elegantnom a štýlovom domčeku?

Stačí nás kontaktovať a spolu nájdeme ideálne riešenie pre Vás a Vaše potreby…

Modulárny dom podľa vlastných predstáv

Modularny dom M 04

Polia vyznačené * sú povinné

 

Sumár
Názov článku
Je dobré mať garáž pri rodinnom dome?
Autor
Popis
Aký názor máte Vy? Je dobré mať garáž pri rodinnom dome alebo ju nepotrebujete? Myslite na ňu ešte pri projektovaní domu, aby ste predišli komplikáciám.

1 Poznámka